Reklama

Ponad 66 mln zł trafi do gmin sanockich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Ponad 66 mln zł trafi do gmin sanockich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - Zdjęcie główne

Droga na Liszną | foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O dofinansowanie starało się 27 gmin z województwa podkarpackiego, w tym wszystkie z powiatu sanockiego. Aż 5 naszych gmin otrzyma 100 proc. dofinansowania. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, szczególnie dotkniętych trwającą pandemią.

Kiedy mieszkańcy Lisznej doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia? Dalej w tej sprawie cisza. Nie ma żadnych informacji na temat wyników naboru z ubiegłego roku. Kiedy je poznamy?
Poniżej przedstawiamy, co w poszczególnych gminach obejmują projekty, które otrzymały pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 


Gmina Miasta Sanoka

 

Przedmiotem projektu jest rozbudowa infrastruktury turystycznej w zakresie ruchu rowerowego. W ramach inwestycji zaplanowano budowę ścieżki pieszo-rowerowej o długości 4,8 km z oświetleniem. Ścieżka będzie biegła wzdłuż zachodniego brzegu rzeki San w obrębie dzielnic Wójtostwo, Błonie oraz Olchowce. W planie jest także zagospodarowanie przyległego placu – stworzenie m.in. miasteczka ruchu drogowego oraz budowa ścieżki rowerowej typu single track na terenie leśnym Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

 

Gmina Sanok

 

Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę Gminnej Izby Pamięci w Strachocinie na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej – obiekt muzealny prezentujący industrialny i kulturowy dorobek Ziemi Sanockiej oraz zagospodarowanie terenu i wyposażenie multimedialno-wystawiennicze. W planie jest też budowa szlaku pieszo-rowerowego: Liszna-Tyrawa Solna o długości 4,7 km, w tym 2,6 km to przebudowa wraz z miejscem wypoczynkowym (wiata, stoły, ławy, kosze) i tablicami.

 

Gmina Komańcza

 

Gmina Komańcza przebuduje drogę „przy Barbarce” w Komańczy i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz rozwój turystyki w skali lokalnej. Przy drodze mieści się m.in. galeria Kuźnia, szereg gospodarstw agroturystycznych. Droga prowadzi do pola namiotowego i innych walorów przyrodniczych, np. wodospadu na potoku Dołżyca. Poprzez realizację inwestycji nastąpi wzrost konkurencyjności podmiotów gospodarczych oraz rozwój branży turystycznej. Inwestycja przyczyni się też do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

 

Gmina Tyrawa Wołoska

 

Dofinansowana inwestycja obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej sieci kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków na terenie gminy Tyrawa Wołoska, co umożliwi rozpoczęcie prac związanych ze skanalizowaniem gminy. Poprzez etapowanie tak ogromnej inwestycji istnieje realna możliwość jej zrealizowania w kolejnych latach. Sieć kanalizacji sanitarnej pozwoli na prawidłowy rozwój obiektów infrastruktury turystycznej oraz szeroko pojętego rozwoju turystki na terenie gminy Tyrawa Wołoska.

 

Gmina Zagórz

 

Przedmiotem zadania jest inwestycja polegająca na budowie ścieżki rowerowej o dł. 3 km oraz budowie drogi o dł. 1,2 km. Przy ścieżce rowerowej wybudowana zostanie wiata wyposażona w infrastrukturę towarzyszącą (ławki, stojak na rowery, kosz). Infrastruktura poprawi dostępność do miejsc atrakcyjnych turystycznie, wpłynie na rozwój turystyczny gminy, promocję turystyki rowerowej, rozwój usług turystycznych. Zakres inwestycji zgodny jest m.in. ze Strategią Rozwoju Województwa Podkarpackiego oraz Strategią Rozwoju Gminy.

 

Gmina Zarszyn 75,43%

 

Gmina Zarszyn zamierza wybudować turystyczną ścieżkę rowerową wraz z miejscami obsługi rowerzystów w Odrzechowej. Zamierza też wykonać bulwary spacerowe oraz kładki przy zbiornikach wodnych w Bażanówce. W planie jest także wykonanie alejek spacerowych i parkingu w Pielni, budowa sieci wodociągowej w Pastwiskach niezbędnej do świadczenia usług turystycznych w gospodarstwach agroturystycznych, gastronomii, Regionalnym Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły oraz budowę infrastruktury turystycznej, tj. ścieżek spacerowych i altany w Nowosielcach.

 

Gmina Besko - 58,08%

 

Gmina Besko zamierza wybudować kładkę pieszo-jezdną na rzece Wisłok w Besku. Kładka ułatwi dostęp do największych atrakcji turystycznych, łącząc dwie części Beska i prowadząc bezpośrednio do muzeum, domu kultury, zabytkowego kompleksu dworskiego, kościoła oraz stadionu sportowego. Będzie to pierwsza przeprawa rowerowa na Wisłoku w tej okolicy. Budowa kładki jest niezbędna dla rozwoju usług turystycznych.

 

Gmina Bukowsko - 43,76%

 

Inwestycja obejmuje budowę magistrali ok. 5 km umożliwiającej budowę sieci kanalizacyjnej dla 5 miejscowości w gminie Bukowsko. Inwestycja umożliwi rozwój turystyki (agroturystyka, rozwój zajazdu pod Bukowicą, przyjmowanie grup plecakowych, budowa campingu, itp.). Zadanie jest zgodne ze Strategią Rozwoju Gminy Bukowsko. Ruch turystyczny na terenie gminy ma wzrosnąć o 20%.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Sanok

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy