Reklama

Ponad 40 tysięcy głoszeń. Mapa zagrożeń się sprawdza

Opublikowano:
Autor:

Ponad 40 tysięcy głoszeń. Mapa zagrożeń się sprawdza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minęły już dwa lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju. W tym czasie blisko 1,5 mln użytkowników, 5 mln odsłon strony i ponad 900 tys. naniesionych zagrożeń potwierdzają słuszność zaproponowanego w 2016 r. społeczeństwu rozwiązania. Na Podkarpaciu KMZB funkcjonuje od 20 września 2016 r., w tym czasie mieszkańcy zaznaczyli blisko 42 tysiące miejsc.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa objęła cały kraj 5 października 2016 r. To nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli, którzy podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. 

W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna - umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego. Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Mieszkańcy Podkarpacia, od początku funkcjonowania mapy zaznaczyli blisko 42 tysiące zagrożeń. Najwięcej dotyczyło miejsc, gdzie kierowcy przekraczają prędkość (15.292), gdzie nieprawidłowo parkują pojazdy (8.756), gdzie spożywany jest alkohol (7.145). Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Rzeszowa, zaznaczając ponad 5 tys. punktów, niewiele mniej naniesiono na mapie powiatu rzeszowskiego ( 4,3 tys.). Blisko 3 tysiące zagrożeń wskazali mieszkańcy powiatu łańcuckiego (2.888) oraz sanockiego (2.820).

Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. W wyniku podejmowanych działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, zatrzymano wielu „piratów drogowych” znacznie przekraczających dozwoloną prędkość, zwłaszcza na obszarze zabudowanym, poprawiono infrastrukturę drogową, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów dotyczących właściwego parkowania pojazdów czy też spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz wiele innych, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ludzi.

Należy przy tym podkreślić, że użytkownicy nie tylko włączają się w funkcjonowanie aplikacji poprzez nanoszenie zagrożeń, ale również zgłaszają potrzeby związane ze zmianami i rozwojem funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W efekcie tych postulatów, w lipcu 2017 r. dokonano ewaluacji projektu wprowadzając liczne udogodnienia takie jak: możliwość dodania opisu zagrożenia, załączenia zdjęć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia, czy też korzystania z wersji na urządzeniach mobilnych. Kolejne miesiące doświadczeń będą skutkować dodatkowymi zmianami, dzięki którym korzystanie z aplikacji będzie łatwiejsze.

Pragniemy z tej okazji złożyć podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak i tym, którzy korzystając z tego rozwiązania wpływają bezpośrednio na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Jesteśmy przekonani, że dalsza współpraca i wzajemne zaufanie będzie prowadzić do rozwoju aplikacji, a dzięki temu do dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach, osiedlach, w miejscach pracy i wypoczynku.

info: KWP Rzeszów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE