Reklama

Ponad 100 cudzoziemców z fałszywymi dokumentami do pracy

Opublikowano:
Autor:

Ponad 100 cudzoziemców z fałszywymi dokumentami do pracy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegły weekend funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki ujawnili ponad sto fałszywych oświadczeń uprawniających do pracy w Polsce. Podróbkami posłużyli się obywatele Mołdawii i Ukrainy. Była to najliczniejsza grupa podróżnych z fałszywymi dokumentami ujawniona w ostatnich latach na Podkarpaciu.

Cudzoziemcy zgłosili się do odprawy granicznej na wjazd do Polski w miniony weekend (5-7.02.2021 r.) na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Ponad połowa z nich to Mołdawianie, pozostali to obywatele Ukrainy.


Czytaj także: OSTRZEŻENIE IMGW: Dzisiejszej nocy także spadną marznące opady!

Przekraczali granicę na podstawie paszportów biometrycznych. Obywatele Mołdawii i Ukrainy zamierzający legalnie pracować w Polsce muszą przedstawić również dokumenty uzupełniające z informacjami o warunkach i miejscu zatrudnienia. W tym przypadku cudzoziemcy posłużyli się podrobionymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom.

Wśród rzekomych pracodawców dominowały firmy z województw północnej Polski oraz okolic Łodzi. Z dokumentów wynikało, że obcokrajowcy mieli pracować m.in. jako obsługa hoteli, magazynierzy oraz introligatorzy.

Obcokrajowcy przyznali się do próby wykorzystania fałszywek w celu wjazdu do krajów UE. Wyjaśnili, że za podrobione oświadczenia zapłacili od 150 do 200 euro. Część z nich zamierzała podjąć nielegalną pracę w Polsce, pozostali chcieli pojechać dalej na Zachód Europy. Obcokrajowcy dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Straż Graniczna wydała im decyzje o odmowie wjazdu i zawróciła z powrotem na Ukrainę. O ewentualnych zakazach wjazdu do strefy Schengen zdecyduje sąd.

W 2021 roku to drugie tego typu zdarzenie na podkarpackim odcinku granicy państwowej. Pierwsza, nieco mniejsza grupa podróżnych z fałszywymi oświadczeniami została zatrzymana 13 stycznia br. Wtedy do odprawy granicznej w Medyce zgłosiło się trzydzieści cztery osoby (obywatele Mołdawii oraz Ukrainy).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy