Reklama

Polscy strażacy dla ukraińskich strażaków z pomocna dłonią

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od ponad stu dni trwają działania wojenne na Ukrainie. Od pierwszych godzin konfliktu za wschodnią granicą Polski, strażacy PSP oraz OSP zaangażowani byli w udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Strażacy pomagali przy tworzeniu punktów recepcyjnych, w których obywatele Ukrainy uzyskiwali schronienie, ciepły posiłek oraz pomoc medyczną. Ponadto, strażacy organizowali transport autokarami z przejść granicznych do punktów recepcyjnych na cały kraj.

 

26 lutego 2022 roku komendant główny PSP zaapelował do strażaków PSP i OSP o ogólnokrajową akcję zbiórki sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. W odpowiedzi na ten apel uzbierano i przekazano z Polski łącznie 2668 palet sprzętu pożarniczego, w tym m. in.: 26 tys. kompletów ubrań specjalnych, 34 tys. hełmów pożarniczych, 30 tys. węży pożarniczych, 15 tys. butów strażackich oraz 200 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

2 marca 2022 roku Państwowa Straż Pożarna zaapelowała do straży pożarnych z całego demokratycznego świata, o wsparcie w sprzęt pożarniczy dla strażaków z Ukrainy. Ten apel również spotkał się ze wspaniałym odzewem a Polscy strażacy przyjmowali sprzęt, który następnie był przekazywany ratownikom z Ukrainy.

Straże pożarne z całego świata przekazały 1496 palet sprzętu, w tym: 5 tys. kompletów ubrań ochronnych, 8 tys. kompletów butów specjalnych, 3 tys. hełmów strażackich oraz 144 samochody pożarnicze.

 

W celu umożliwienia przekazania sprzętu pożarniczego z Polski i zagranicy na Ukrainę, na terenie województw lubelskiego oraz podkarpackiego, utworzono magazyny, które przyjęły 45 transportów międzynarodowych, dostarczonych przez 96 ciężarówek z naczepami. Przy magazynach tych funkcjonowały sztaby, koordynujące przyjmowanie oraz wysyłkę sprzętu za wschodnią granicę, przy współpracy z ukraińskimi oficerami łącznikowymi.

 

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak jest w stałym kontakcie z szefem Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Sergiejem Krukiem a nasi ukraińscy koledzy wiedzą, że mogą liczyć na naszą pomoc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy