Reklama

Policjanci z Przemyśla ujawnili pierwsze przypadki cofania licznika

Opublikowano:
Autor:

Policjanci z Przemyśla ujawnili pierwsze przypadki cofania licznika - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cofanie licznika to przestępstwo, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. A dzięki nowym przepisom od 1 stycznia 2020 roku policja podczas kontroli może weryfikować przebieg. Właśnie dzięki temu zostali ujawnieni pierwsi kierujący prowadzący samochody, w których modyfikowano wskazania drogomierza.

Art. 306a. kodeksu karnego

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3.W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Cofanie liczników czy inne ingerowanie we wskazania drogomierza w samochodach i motocyklach, od 25 maja 2019 roku jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 5 lat więzienia.

Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zasad kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Od poczatku stycznia, funkcjonariusze z przemyskiej drogówki ujawnili dwa przypadki modyfikowania wskazań drogomierza.

 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE