Reklama

Policja i Straż Rybacka doskonalili swoje umiejętności jazdy quadami

Opublikowano: pon, 25 kwi 2022 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym tygodniu, na terenie ośrodka „Osada Ostoja”, który znajduje się w Stężnicy w Bieszczadach, przeprowadzono trzydniowe szkolenie. Organizatorem była Państwowa Straż Rybacka wspólnie z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wzięli w nim udział strażnicy Państwowej Straży Rybackiej oraz policjanci, którzy na terenie garnizonu podkarpackiego pełnią służbę z wykorzystaniem quadów służbowych.

 

Uczestników szkolenia przywitali Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Jerzy Jakubiec wraz z zastępcą Ireną Gierus oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz.

 

Zajęcia w terenie przeprowadził licencjonowany instruktor jazdy na quadach Tomasz Kudełka - zwycięzca prestiżowych zawodów Race To Hell 2021.

 

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, wraz z instruktorami Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeprowadzili zajęcia z topografii i terenoznawstwa oraz orientacji w terenie, posługiwania się mapą i kompasem, a także wykorzystania nawigacji za pomocą Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS).

 

W trakcie zajęć doskonalono umiejętności w zakresie m.in. techniki jazdy pojazdami typu quad i buggy, poprawnej pozycji w trakcie korzystania ze sprzętu tj.: ułożenie rąk, nóg, głowy, a także balansowania ciałem oraz prawidłowego korzystania z napędów L i H oraz 2x4 - 4x4. Uczestnicy szkolenia utrwalali również wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadków komunikacyjnych pojazdów terenowych, w trudno dostępnych terenach górskich.  

 

Ratownicy Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili szkolenie z obsługi aplikacji ”Ratunek” oraz pokazali, jak za pomocą quadów i wózka transportowego, wykonać ewakuację osób poszkodowanych z trudnego terenu.

 

W trakcie zajęć przeprowadzono pozorowane akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem quadów służbowych. Zadaniem uczestników było m.in. odebranie zgłoszenia z aplikacji „Ratunek”, ustalenie lokalizacji oraz odnalezienie osób poszkodowanych. Następnie udzielenie im pierwszej pomocy, przetransportowanie w bezpieczne miejsce i przekazanie odpowiednim służbom. Jednym z zadań było udzielenie pomocy dwóm poszkodowanym, którzy brali udział w symulacji wypadku quada nad urwiskiem w lesie.

 

Podczas trzydniowych ćwiczeń, uczestnicy mieli do dyspozycji, testowania i szkolenia, najnowocześniejsze pojazdy typu ATV oraz UTV udostępnione przez Autoryzowanego Dealera Polaris z Mielca. Było to pierwsze tego typu szkolenie policjantów i strażników rybackich.

 

Źródło: KWP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy