Reklama

Pół etatu - czy warto podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin?

Opublikowano:
Autor:

Pół etatu - czy warto podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Praca na pół etatu bywa postrzegana różnie - jako duże udogodnienie lub element niesprawiedliwego systemu. Na czym dokładnie polega i dla kogo może być dobrym rozwiązaniem? Zapraszamy do artykułu.

Zasady

Zatrudnienie pracownika na pół etatu, czyli w niepełnym wymiarze godzin nie może być w myśl Kodeksu Pracy mniej korzystne w porównaniu do pracowników, którzy wykonują taką samą (lub podobną) pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Zarówno wynagrodzenie, jak i świadczenia związane z wykonywaniem pracy muszą być proporcjonalne do ilości przepracowanego czasu. Oznacza to, że pracownik z umową na pół etatu powinien otrzymywać dokładnie połowę wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na cały etatu. W tym rodzaju zatrudnienia należy również dokładnie określić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę nadgodzin w pracy, których przekroczenie oznacza konieczność ich rekompensaty, np. poprzez większa ilość dni wolnych lub osobno odpłatnych nadgodzin.

 

Dla kogo najlepiej?

Pracy na pół etaty najczęściej poszukują ściśle określone grupy osób. Należą do nich głównie:

  • studenci - szczególnie studiujący w trybie dziennym. Plan zajęć zazwyczaj nie pozwala na pracę w pełnym wymiarze godzin, dlatego pół etatu staje się dla nich idealnym rozwiązaniem.
  • matki - łączenie kariery zawodowej z opieką nad dziećmi bywa problematyczne w organizacji, szczególnie gdy pociechy są małe. Niepełny wymiar godzin pozwala kobietom na częściowy powrót do pracy w niedługim czasie po porodzie i bez konieczności całkowitej rezygnacji z opieki nad dzieckiem.
  • emeryci - na pół etatu dorabia ogromna ilość osób będących na emeryturze. Powodem tego są niskie, nazywane często głodowymi emerytury oraz chęć pozostania w aktywności zawodowej; wiele osób potrzebuje pracy jako motoru do sprawnego funkcjonowania i utrzymania zdrowia.
 

Czy zawsze na plus?

Nie każdy jednak uważa pracę na pół etaty za rozwiązanie dobre. Niestety, wiele firm trzyma pracowników na umowie tego rodzaju jak w rodzaju stanu zawieszenia. Nieraz zdarza się, że forma zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin jest wykorzystywana w zły sposób, między innymi jako forma kary, czy degradacji pracownika, lub jako przykrywka, podczas gdy pracownik pracuje tak naprawdę w pełnym wymiarze godzin, a pozostałą część wypłaty dostaje w sposób nieopodatkowany, “na czarno”. Niemniej, pół etatowa praca ma swoich zwolenników, a nawet entuzjastów i należy uszanować ich wybór.
Aby przejrzeć ogłoszenia o pracę tego rodzaju, polecamy zajrzeć na stronę www.pracujteraz.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE