Reklama

Podwyższono stawki za odpady komunalne!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Podwyższono stawki za odpady komunalne! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj, 28 stycznia obyła się Sesja Rady Miasta Sanoka, na której obradowano nad uchwałami dotyczącymi gospodarowania odpadami komunalnymi. Uchwalono m.in. podwyższenie opłat za odpady komunalne. Od 1 marca 2021 roku będziemy płacić 29 zł/os. miesięcznie.

Za ustaleniem nowej stawki opłat za odpady komunalne głosowało 12 radnych, przeciw 6, wstrzymał się 1 radny.  

Przyjęto stawkę w wysokości 29 zł/os. miesięcznie. W tamtym roku wynosiła 23 zł/os.

Zwolnienie w części opłaty za gospodarowanie odpadami dla właścicieli nieruchomości posiadających kompostowniki wyniesie 2 zł/os. 

Zwolnienie z tyt. gospodarowania odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez rodziny wielodzietne, które posiadają Kartę Dużej Rodziny wynosi 1 zł/os. 

Stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, wyniesie 58 zł/os. W tamtym roku stawka wynosiła 46 zł/os. 

Ustalono termin opłaty za gospodarowanie w terminie do 28. dnia każdego miesiąca.

Opłaty powinny zostać uiszczone gotówką w kasie banku, bezgotówkowo lub przelewem na rachunek bankowy Miasta Sanoka. Radni uchwalili także wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Można ją składać drogą pocztową, elektronicznie, za pośrednictwem ePUAP, w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości  pierwszego mieszkańca, do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Uzasadnienie wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych

"Ze względu na wzrost w 2021 r. niektórych kosztów związanych z: odbieraniem, transportem, zbieraniem, odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów, tworzeniem i utrzymywaniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługą administracyjną systemu, edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, zmieni się koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami na nieruchomościach zamieszkałych. W 2020 r. średnio miesięcznie wynosił on 724 tys. zł, zaś w 2021 r. koszt ten wzrósł do 854 tys. zł.

Wzrost kosztów funkcjonowania  systemu wynika ze wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów zmieszanych w instalacji z kwoty 518,40 zł brutto za tonę, do 637,20 zł brutto za tonę w pierwszym półroczu, oraz 679,42 zł brutto w drugim półroczu. Wzrost kosztów w drugim półroczu jest podyktowany ceną instalacji w Krośnie, gdzie miasto będzie dostarczać odpady od 1 lipca. Wzrosła ilość odbieranych z nieruchomości bioodpadów. W 2020 r. było to 600 ton. Koszt odbioru tej frakcji wzrośnie z kwoty 741,96 zł brutto za tonę do kwoty 1449,36 zł brutto za tonę. 

W 2021 r. odpady zbierane selektywnie nie będą dostarczane do punktu, ale odbierane i zagospodarowywane przez przedsiębiorcę wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego.

Na składową stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach zamieszkałych wchodzą: koszty administracji – 615 tys. zł, utrzymanie GPZOS – faktura wyrównawcza za 2020 r. 220 624,16 zł – obciążyła tegoroczny budżet.  Zagospodarowanie odpadów zmieszanych zawiera koszty Instalacji w Stalowej Woli – 1, 4 mln zł i Instalacji w Krośnie – 1,5 mln zł.

  • Odbiór i transport odpadów zmieszanych kosztuje 1,4 mln.
  • Ulga z tyt. posiadania kompostownika to kwota 245 tys. zł.
  • Stawkę wyliczono dla 27 614 osób włączonych do systemu."
 

 

Źródło: Sanok.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy