Reklama

Reklama

Podsumowanie wizyty żołnierzy Gwardii Narodowej USA w 3PBOT [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 15 września 2019 09:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gwardziści ze stanu Illinois zakończyli tygodniową wizytę w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

-„…to właściwie druga moja wizyta w Polsce. Wielu żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych przybywa tu po to aby ćwiczyć. Polscy żołnierze oraz instruktorzy są bardzo otwarci wobec nas. Nie jesteśmy tutaj po to by zmienić wasze procedury czy politykę działań, ale po to by was wspierać, pokazać jak my to robimy, jednocześnie sami uczymy się od was” – powiedział SGM David Marritt z 65. Brygady Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA).

Odwiedzając w piątek niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, miejsce zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA) zakończyli tygodniową wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Plan odwiedzin był bardzo wymagający. 6 września wieczorem Gwardziści przyjechali do Rzeszowa. 
A już następnego dnia rano rozpoczęli dwudniowe zajęcia metodyczne dla instruktorów w niżańskim batalionie lekkiej piechoty.  
Zakres szkolenia obejmował zagadnienia dla strzelców wyborowych, medyków oraz instruktorów szkolenia indywidualnego.

W poniedziałek wizytowali dowództwo 3.PBOT w Rzeszowie. W czasie spotkania przedstawiono im misję, zadania, strukturę oraz cykl szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej – nowo formowanego od stycznia 2017 r.  piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Płk Dariusz Słota – dowódca brygady zaprosił podoficerów GN do obejrzenia nowoczesnej strzelnicy kontenerowej na której wszyscy wykonali strzelania z różnych rodzajów broni będącej na wyposażeniu sekcji lekkiej piechoty.

Od wtorku wszyscy przebywali w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie pododdziały 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska realizowali 14-to dniowe szkolenie zintegrowane. W środę w godzinach rannych Gwardziści odwiedzili Hutę Stalowa Wola. Po powrocie szkolili się wraz z niżańskimi „Terytorialsów” z taktyki. Czwartek był równie intensywny jak poprzednie dni. Żołnierze Stanu Illinois zameldowali się na bojowej strzelnicy piechoty w Nowej Dębie, gdzie wzięli udział w zajęciach strzeleckich. Instruktorzy niżańskiego batalionu prowadzili strzelania przygotowawcze i bojowe z broni snajperskiej, karabinu maszynowego UKM oraz karabinka Beryl. Nasi goście byli zachwyceni sposobem prowadzenia zajęć, organizacją, zaangażowaniem a szczególnie różnorodnością strzelań. Sami również skorzystali z danej im możliwości prowadzenia ognia z wszystkich rodzajów broni.

- „…Gwardziści Stanów Zjednoczonych Stanu Illinois współpracują z Siłami Zbrojnymi RP nie tylko
w obszarze szkoleniowym ale bardzo często spotykamy się w operacjach poza granicami kraju. Jest to Stan, który deleguje swoich przedstawicieli jako zespoły towarzyszące między innymi naszym żołnierzom na misjach pokojowych. Wracając do szkolenia dzisiaj nasi żołnierze wykorzystują wieloletnie doświadczenie Gwardzistów a w szczególności poziom wyszkolenia podoficerskiego. Amerykanie mają bardzo dobrze przygotowanych instruktorów w zakresie wiedzy specjalistycznej. I to oni są odpowiedzialni za naukę i przygotowanie przyszłych adeptów. Ćwiczenia naszych żołnierzy z podoficerami (instruktorami) GN pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz zapoznanie się z ich metodami i formami szkolenia oraz przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi
i szkoleniowymi. Po zakończeniu wizyty dokonamy weryfikacji metodycznych rozwiązań
w kontekście ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej – powiedział płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

***

Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard)
i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także
w różnych innych stanach wyjątkowych.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona
i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić będą siłę wiodącą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.