Podpisano umowę na budowę stanowisk treningowych dla strażaków
W poniedziałek, Wójt Gminy Sanok Paweł Wdowiak podpisał umowę na realizację ważnego dla lokalnych służb zadania pod nazwą „Wykonanie wraz z dostawą i montażem dwóch stanowisk ćwiczebnych”. Inwestycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu „Gaszą i ratują”, którego celem jest poprawa zdolności reagowania straży pożarnych z gminy Sanok i słowackiej Sacurovy na zagrożenia związane m.in. ze skutkami zmian klimatu.
Jakie stanowiska powstaną dla strażaków?
W ramach zawartej umowy wykonawca zaprojektuje, dostarczy i zainstaluje dwa specjalistyczne trenażery:
- Komorę rozgorzeniową — czyli trenażer ogniowy do prowadzenia szkoleń z zakresu pożarów wewnętrznych. Dzięki tej komorze strażacy będą mogli ćwiczyć prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pożaru budynku.
- Trenażer czterodrzwiowego samochodu osobowego — przeznaczony do szkoleń związanych z gaszeniem pojazdów elektrycznych, hybrydowych oraz zasilanych LPG. To odpowiedź na coraz częstsze zdarzenia z udziałem aut z alternatywnymi źródłami napędu, które stanowią poważne wyzwanie dla służb ratowniczych.
Gdzie powstaną nowe stanowiska treningowe?
Oba stanowiska zostaną zlokalizowane na działce w miejscowości Mrzygłód, w pobliżu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Co ważne — z zakupionego sprzętu będą mogli korzystać nie tylko strażacy-ochotnicy z terenu Gminy Sanok, ale również inne jednostki, które zgłoszą chęć udziału w szkoleniach.
Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna?
Nowe stanowiska ćwiczebne to nie tylko inwestycja w sprzęt, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo mieszkańców i wyższe kwalifikacje strażaków. Dzięki nim możliwe będzie prowadzenie regularnych szkoleń w kontrolowanych, ale realistycznych warunkach. Jak podkreślają specjaliści, umiejętności nabyte podczas takich ćwiczeń wielokrotnie zwiększają szanse na skuteczną i bezpieczną akcję w sytuacji prawdziwego zagrożenia.
W dobie zmian klimatu i rosnącej liczby incydentów z udziałem pojazdów elektrycznych oraz pożarów wewnętrznych, takie inwestycje są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.
Ile kosztuje inwestycja i kiedy będzie gotowa?
Wartość całego zadania wynosi 345 630,00 zł brutto. Zgodnie z umową, nowe stanowiska szkoleniowe mają zostać oddane do użytku już w maju tego roku. To oznacza, że już wkrótce strażacy-ochotnicy z Gminy Sanok zyskają nowoczesne narzędzia do szkoleń, które będą służyć im przez długie lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.