Reklama

Podkarpackie ferie z terytorialsami. Jesteś uczniem, studentem bądź nauczycielem? To może być fajna przygoda dla Ciebie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podkarpackie ferie z terytorialsami. Jesteś uczniem, studentem bądź nauczycielem? To może być fajna przygoda dla Ciebie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę, 14 stycznia br. kolejni ochotnicy przekroczyli bramy 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu. Tym samym ochotnicy z województwa podkarpackiego, rozpoczęli V edycję projektu „Ferie z WOT". W czasie zimowej przerwy ze szkolenia w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT skorzystały głównie osoby młode, które jeszcze kontynuują naukę lub studiują. Wśród nich jest także polska pływaczka, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, wicemistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy.

Na Podkarpaciu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej „Ferie z WOT”.  W Jarosławiu kwalifikowano ochotników do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. W piątej edycji szkolenia wojskowego w czasie ferii w województwie Podkarpackim udział bierze blisko 70 ochotników, w tym ochotnicy-żołnierze Aktywnej Rezerwy.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastka” to dla młodych ludzi wielka przygoda. Pierwszy dzień to głównie formalności, ochotnicy pobrali mundury i sprzęt potrzebny do szkolenia wojskowego. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

-Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem, założenie munduru żołnierza Wojska Polskiego wywołuje we mnie poczucie dumy i odpowiedzialności.  Dużo pozytywnych emocji wzbudza we mnie też to, że nie wiadomo co dokładnie nas czeka podczas kolejnych dni. Od zawsze marzyłam aby sprawdzić  swoje siły pływając na basenach areny międzynarodowej, a teraz mam okazję by sprawdzić się w wojsku i połączyć pasję ze służbą

- powiedziała Katarzyna Wasick, uczestniczka tegorocznej edycji "Ferii z WOT", czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w pływaniu.

„Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia wojskowego, ochotnicy z Podkarpacia podszkolą umiejętności potrzebne w życiu codziennym, pracy czy nauce. To m.in. umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego a precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

Zakończeniem „Ferii z WOT" będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę, 29 stycznia złożą w Łańcucie Ci, którzy ukończą szkolenie. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą się szkolić w cyklu szkoleniowym trwającym 3 lata, aż osiągną planowaną gotowość bojową. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. Osoby
zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania.

 

„Ferie z WOT" to projekt realizowany w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już po raz piąty i podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. To 16-dniowe wojskowe szkolenie podstawowe przygotowane jest przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, studentów oraz nauczycieli. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy