reklama

Podkarpacie ma 70 nowych policjantów. Z roku na rok coraz więcej kobiet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KWP Rzeszów

Podkarpacie ma 70 nowych policjantów. Z roku na rok coraz więcej kobiet - Zdjęcie główne

foto KWP Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWe wtorek podczas uroczystej zbiórki 70 funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi podkarpackiej Policji. Wśród nich aż 22 kobiety. Zestawienie danych z poprzednich lat pokazuje, że coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w Policji.
reklama

W ten wtorek (17.09.24) 48 mężczyzn i 22 kobiety w Oddziale Prewencji Policji w Rzeszowie, ślubowało „Strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia”. Wszyscy nowo przyjęci policjanci przeszli wieloetapowy proces rekrutacji, który wymagał od nich dużej sprawności fizycznej. Ślubowanie przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Jarosław Tokarczyk. 

Kobiet - funkcjonariuszek przybywa

Dane z lat poprzednich pokazują, że z roku na rok chętnych kandydatek do służby w policji przybywa. W 2023 roku do służby w Policji zgłosiło się 15 tysięcy chętnych, a blisko połowę z nich stanowiły kobiety. Najwięcej z nich jest w pionie prewencji - ponad 10 tysięcy, w pionie kryminalnym - 8 tysięcy. Kobiety stanowią też prawie połowę pracowników Korpusu Służby Cywilnej.

reklama

Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu?

W 2023 roku 78 policjantów wzmocniło szeregi podkarpackiej policji. W tym 17 kobiet. Dane z początku roku 2024 informują, że w naszym województwie 8 marca zatrudnionych było 1567 kobiet, 771 policjantek oraz 796 pracownic cywilnych. Ta liczba stale rośnie.

Jak zostać funkcjonariuszką/em Policji?

Oczywiście wszyscy kandydaci muszą przebrnąć przez rozbudowany proces rekrutacji, który rozpoczyna się po złożeniu koniecznych dokumentów. Obejmuje on:

- test wiedzy z zakresu funkcjonowania w Policji - obejmuje 40 pytań

- test sprawności fizycznej - kandydaci przechodzą testy, które mogą obejmować m.in. biegi, pomiary siły i wytrzymałości. Celem jest ocena ogólnej kondycji fizycznej.

reklama

- badania psychologiczne - kandydaci poddawani są testom psychologicznym, które mają na celu ocenę ich zdolności do pracy w stresujących sytuacjach oraz umiejętności interpersonalnych.

- rozmowę kwalifikacyjną - kandydaci są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której ocenia się ich motywację, umiejętności komunikacyjne oraz zdolność do pracy w zespole.

- komisję lekarską - badania mają na celu ocenę stanu zdrowia kandydata oraz wykluczenie ewentualnych schorzeń, które mogłyby uniemożliwić wykonywanie obowiązków służbowych.

- szkolenie podstawowe - trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Szkolenie obejmuje zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy w policji.

- przydział do jednostki - po ukończeniu szkolenia nowi funkcjonariusze są przydzielani do jednostek Policji, gdzie rozpoczynają pracę w terenie.

reklama

Policja dla wszystkich?

Z roku na rok sukcesywnie zwiększa się liczba kobiet wstępujących w szeregi Policji. Stale zachodzące zmiany w społeczeństwie, powodujące modyfikację zawodów do możliwie największej uniwersalności udowadniają, że obecnie praca w Policji jest dla wszystkich, którzy potrafią działać w stresie, są sprawni fizycznie i gotowi do działania z każdej chwili. Ambitni  kandydaci z odpowiednim zapałem bez problemu przechodzą proces rekrutacji, a następnie ślubowanie i szkolenie, by z należytą starannością wykonywać zawód funkcjonariusza. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo