Reklama

Podkarpacie bogate w gaz ziemny. Odkryto nowe złoża błękitnego paliwa

Opublikowano:
Autor:

Podkarpacie bogate w gaz ziemny. Odkryto nowe złoża błękitnego paliwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Należąca do PKN ORLEN spółka ORLEN Upstream odkryła kolejne złoże gazu ziemnego, tym razem w Bystrowicach na Podkarpaciu. Zasoby są szacowane na poziomie 2 mld m3 błękitnego paliwa.

PKN Orlen podaje, że odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. Jest to gaz ziemny wysokometanowy o ponad 98 procentowej zawartości metanu. Jego wydobycie może potrwać nawet dziesięć lat.

Odwiert Bystrowice-OU1 jest realizowany w ramach projektu Miocen. W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość końcową 2165 m. Obecnie prowadzone są prace polegające na  zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie.

Spółka informuje, że zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P korzystnie przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Rejon Podkarpacia należy do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce. Zasoby geologiczne koncesji PKN ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m3. Spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji. Bystrowice to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy spółki ORLEN Upstream, po Wielkopolsce i Kujawach.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE