Reklama

Podejrzenie koronawirusa w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor:

Podejrzenie koronawirusa w Bieszczadach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedna osoba ma podejrzenie wirusa, jej próbki zostały przesłane do badań, dwie osoby profilaktycznie zostały poddane kwarantannie domowej - poinformował Urząd Miasta w Ustrzykach Dolnych.

5 marca 2020 r. o godzinie 9.00 w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych zebrali się przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawiciele jednostek kluczowych w funkcjonowaniu gminy. Na spotkaniu oceniono obecną sytuację w Polsce i Gminie Ustrzyki Dolne oraz szczegółowo omówiono procedury postępowania w razie ewentualnego wystąpienia koronawirusa na naszym terenie.

Na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego spotkali się: Komendant Powiatowy PSP w Ustrzykach Dolnych, Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych, Dyrektor SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych, II Z-ca Przewodniczącego GZZK – Sekretarz Gminy, Szef Grupy Planowania Cywilnego – Podinspektor ds. OC, Szef Grupy Monitorowania Prognoz i Analiz – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Dyrektor MGOPS w Ustrzykach Dolnych, Komendant Gminny OSP, Prezes Gminny OSP, Dyrektor UDK, Pracownicy Wydziału Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych.

Dyrektor szpitala SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych Dorota Łukaszyk oraz przedstawicielki Wydziału Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych przedstawiły sprawozdania na temat obecnej sytuacji w Gminie Ustrzyki Dolne związanej z chorobą COVID-19. Obie jasno podkreśliły, że nie ma powodów do obaw. Jedna osoba ma podejrzenie wirusa, jej próbki zostały przesłane do badań, dwie osoby profilaktycznie zostały poddane kwarantannie domowej.

Służby medyczne oraz sanitarne są zaznajomione z przyjętymi procedurami, na bieżąco monitorują sytuację w Polsce, na świecie i w regionie. Wszystkie strategiczne jednostki posiadają zarówno wiedzę, jak i sprzęt do ewentualnego działania. - Należy zachować spokój oraz stosować podstawowe zasady higieny - podsumowuje spotkanie Zastępca Burmistrza Ustrzyk Dolnych Michał Wnuk – zakładamy optymistyczny scenariusz, że uda nam się ustrzec przez koronawirusem, nie mniej na bieżąco monitorujemy sytuację, aby nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby, o wszystkich zmianach sytuacji będziemy na bieżąco informować.

Dyrektor szpitala Dorota Łukaszyk podkreślała, w jaki sposób należy zachować się jeśli mamy objawy zbliżone do tych, które powodują koronowirusa. Przede wszystkim nie należy jechać do szpitala. W pierwszym kroku powinniśmy zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego. On przekaże dalsze wskazania. Należy zachowywać się jak w przypadku każdej choroby wirusowej, czyli pozostawać w domu, unikać kontaktu z otoczeniem, brać leki obniżające gorączkę i obserwować. Przede wszystkim należy jednak zachować spokój.

Ministerstwo Zdrowia podaje na stronie gov.pl/koronawirus jego definicję oraz sposoby postępowania. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

Źródło: UM Ustrzyki Dolne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE