Reklama

Płonące auto na parkingu wielopoziomowym? Pytamy, czy obiekt jest bezpieczny

Opublikowano:
Autor:

Płonące auto na parkingu wielopoziomowym? Pytamy, czy obiekt jest bezpieczny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Niedawno byłem świadkiem zdarzenia, gdy kierowca jednego z parkujących samochodów o mało co nie spłonął w swoim aucie - rozpoczął swój list czytelnik. - Po przybyciu na parking wsiadł do samochodu i uruchomił silnik, z którego wydobył się dym i ogień. Na szczęście po unieruchomieniu silnika zagrożenie minęło. W tym czasie na sąsiednie (oznaczone) miejsce parkingowe podjechał inny samochód, a odległość pomiędzy pojazdami nie przekraczała 20 cm! Kierowca pechowego samochodu nie miał żadnych szans na jego opuszczenie w razie rozprzestrzeniania się ognia. Uważam, że obecne oznaczenie i użytkowanie parkingu w Sanoku nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i w takim stanie obiekt jako stwarzający zagrożenie nie powinien być użytkowany - napisał w liście do naszej redakcji.

O system zabezpieczeń na parkingu wielopoziomowym pytamy Jana Paszkiewicza, prezesa Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które zarządza obiektem.

Relacja naszego czytelnika o płonącym samochodzie i uwięzionym w nim mężczyźnie brzmi co najmniej niepokojąco.

- Po pani sygnale poleciłem obsłudze sprawdzenie zapisów z monitoringu, czy taka sytuacja istotnie miała miejsce. Nikt nie zgłaszał obsłudze takiego zdarzenia, nie zadziałał też system zabezpieczenia pożarowego, który w takim przypadku powinien się automatycznie włączyć. To system o wysokim stopniu czułości, reaguje nawet na dym. Monitoring obejmuje cały obiekt. Wyposażony jest w 32 kamery rejestrujące obraz możliwy do odtworzenia nawet po dłuższym czasie. Jest to działanie szczególnie ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom naszego parkingu i ich samochodom.

Nasz czytelnik, powołując się na paragraf 237 ust. 10 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, twierdzi, że miejsca postojowe na parkingu wielopoziomowym wyznaczone są niezgodnie z prawem, bo odległość między nimi oraz między miejscami postojowymi a drzwiami i ścianami garażu, powinna wynosić co najmniej 90 cm.

- Zaraz po tym, jak objąłem funkcję prezesa SPGM, zapytałem projektanta o szerokość miejsc postojowych. Odpowiedział, że są o 30 cm większe niż zakłada norma. Projekt przeszedł wszelkie kontrole, został dopuszczony do realizacji, nie mam więc podstaw do jego kwestionowania.

Wielokrotnie już informowałem, że nie ma możliwości poszerzenia miejsc parkingowych ze względu na konstrukcję hali. Szerokość miejsc postojowych narzucają słupy dzielące poszczególne miejsca parkingowe.

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe funkcjonują na parkingu wielopoziomowym?

- Według oświadczeń projektantów i wykonawców obiekt został zaprojektowany i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami prawa. Zarządzamy parkingiem i zapewnienie bezpieczeństwa jest nie tylko naszym priorytetem, ale też obowiązkiem. 

Obiekt zakwalifikowany jest do klasy ochrony pożarowej D i spełniać musi wszystkie w tej klasie wymogi. Podstawowe wyposażenie to wysokosprawne czujniki dymowe, które wykrywają tlenek węgla oraz czujniki gazowe reagujące na mieszankę propan-butan. Ten system służy do wykrywania dymu jako efekt pożaru oraz gazu w przypadku rozszczelnienia butli w samochodzie z instalacją gazową. 

System wykrywania połączony jest z systemem wentylacji i oddymiania poprzez automatyczne działanie w przypadku niebezpieczeństwa. W całym systemie zabezpieczeń funkcjonują też wyłączniki przeciwprądowe oraz klapy dymowe, a drogi ewakuacyjne są oddzielone od strefy niebezpiecznej ścianą oddzielenia pożarowego. 

Na każdym poziomie jest wymagany sprzęt przeciwpożarowy, czyli hydranty pożarowe wraz z pompami oraz gaśnice proszkowe odpowiednie do prowadzenia akcji gaśniczej.

Czy kiedykolwiek odnotowaliście w obiekcie niebezpieczne zdarzenia?

- Dotychczas na szczęście nie dochodziło do pożarów ani też wypadków opisanych przez mieszkańca. Raz doszło do rozszczelnienia butli gazowej w samochodzie, o czym zresztą pisano w prasie.

Jak często na parkingu prowadzone są kontrole bezpieczeństwa? - Terminy i zakres kontroli opisanych wcześniej urządzeń określa instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Przewiduje ona dwa terminy: roczne w zakresie sprzętu i wyposażenia przeciwpożarowego – aktualnie ważne do 31 grudnia tego roku oraz 3-letnie w zakresie tzw. kalibracji. Wszystkie badania wykonują firmy specjalistyczne. Ostatnie badanie miało miejsce 31 sierpnia ubiegłego roku. Nie wykazało nieprawidłowości.

W najbliższym czasie kontroli bezpieczeństwa dokona także sanocka straż pożarna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE