reklama
reklama

Pierwsza samorządowa spółka wodorowa powstaje w Sanoku [ZDJĘCIA,WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj Sanok był na ustach całej Polski. Małe miasto w województwie podkarpackim stało się prekursorem, od którego powinny brać przykład inne polskie samorządy. Burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski z dumą ogłosił dzisiaj powstanie pierwszej samorządowej spółki wodorowej!
reklama

W dzisiejszej konferencji, na której ogłoszono, że to właśnie Sanok będzie pierwszą w Polsce gminą, gdzie taka spółka zostanie zawiązana, wzięli udział m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej  oraz Akio Miyajima, ambasador  Japonii. Obecny był także prezes zakładów Autosan Maciej Borecki oraz przedstawiciele ogólnopolskich banków, oraz świata nauki. 

W obliczu obecnego kryzysu, działań wojennych na Ukrainie, lokalne bezpieczeństwo energetyczne staje się jednym z najważniejszych wyzwań. Tworzenie lokalnej energetyki to niezwykle ambitne i złożone wyzwanie, jednak w niepewnych czasach konieczne.

- podkreślał podczas konferencji Tomasz Matuszewski.

Projekt wodorowy zwiększy odporność Sanoka na ewentualne kryzysy: zatrzymanie dostaw energii, brak dostępu do paliw czy węgla na potrzeby ciepłownicze oraz ich rosnące ceny. Umożliwi również rozwój transportu zeroemisyjnego opartego o lokalne tanie paliwo. Kluczowe dla realizacji planowanych inwestycji jest finansowanie Projektu.

 


Zgodnie z założeniami, celem spółki będzie realizacja inwestycji, która obejmie przede wszystkim: utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej – instalacji fotowoltaicznej, instalacji nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisje dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii, budowę magazynu energii,  budowę instalacji do elektrolizy oraz  budowę stacji tankowania wodoru, oraz szybkiego ładowania.  

Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej będzie miało ogromne znaczenie zarówno gospodarcze jak i wizerunkowe dla Sanoka i okolic

– mówił Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka.

Projekt Wodorowy w Sanoku stanowi dużą szansę nie tylko dla Miasta i Subregionu Bieszczadzkiego, ale może być także doskonałym przykładem dla innych Miast i indykatorem, w jaki sposób można dokonać transformacji w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii i przyjaznego dla środowiska transportu zbiorowego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama