Dyslokowanie do służby policjantów wydziału ruchu drogowego, jest związane ze zgłaszanymi przez mieszkańców naszego powiatu, za pomocą KMZB zagrożeniami. Pomocne są także policyjne statystyki, dzięki którym funkcjonariusze mają wiedzę, w których miejscach najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych.
Policjanci sanockiej drogówki na bieżąco weryfikują zgłoszenia społeczeństwa zamieszczane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej zgłaszanych zagrożeń w ruchu drogowym jest przekraczanie dozwolonej prędkości.
Od piątku policjanci zatrzymali 5 praw jazdy. Wszyscy kierujący utracili uprawnienie w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Do pierwszego z tych zdarzeń doszło w piątek wieczorem. Policjanci zatrzymali do kontroli 27-letniego mieszkańca Krakowa, który kierując audi jechał z prędkością 105 km/h, przy ograniczeniu do 50 km/h.
W sobotę uprawnienia utraciło aż 3 kierujących. Przed godz. 10 w Besku, na ul. Podkarpackiej, 23-letni mieszkaniec powiatu suskiego, przekroczył prędkość o 51 km/h w obszarze zabudowanym. O godz. 17, w tej samej miejscowości, 56-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego jechał bmw z prędkością 109km/h. Przed godz. 18 również w Besku, 42-letni mieszkaniec powiatu krośnieńskiego kierował fordem, jadąc z prędkością 106 km/h w obszarze zabudowanym.
W niedzielę w Jurowcach, 31-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego, kierując swoim volvo przekroczył prędkość o 67 km/h. Mężczyzna jechał z prędkością 117km/h.
Przypominamy, że obsługa mapy zagrożeń bezpieczeństwa, nie jest skomplikowana. Wystarczy wejść na stronę internetową podkarpackiej policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. Pamiętajmy! Każdy może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo.