Reklama

Pętla taktyczna podkarpackich terytorialsów. Egzamin zwieńczający „szesnastkę”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 3 PBOT

Pętla taktyczna podkarpackich terytorialsów. Egzamin zwieńczający „szesnastkę” - Zdjęcie główne

foto 3 PBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicy z województwa podkarpackiego zdawali ostatni z elementów szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT" w Nowej Sarzynie. Pierwszy żołnierski egzamin rekrutów w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT był sprawdzianem nabytych przez dwa tygodnie umiejętności. Nagrodą dla ochotników będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 stycznia br. o godzinie 10:00, na terenie Parku przy Zamku w Łańcucie.

Ochotnicy z województwa podkarpackiego zdawali ostatni z elementów szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT" w Nowej
Sarzynie. Pierwszy żołnierski egzamin rekrutów w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT był sprawdzianem nabytych przez dwa tygodnie umiejętności. 


Ochotnicy z różnych zakątków regionu podkarpackiego, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali przez dwa tygodnie podstawy wojskowego rzemiosła w Nowej Sarzynie. Rekruci odbywający szkolenie podstawowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, zdali swój pierwszy egzamin w WOT, czyli pętlę taktyczną.

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. „Pętla taktyczna" sprawdziła zagadnienia z zakresu całego szkolenia.


Celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę” było podsumowaniem zdobytych umiejętności, ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna miała na celu sprawdzenie zachowania oraz działania żołnierza na polu walki poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych. Poprzez przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego, zweryfikowane
zostały umiejętność bezpiecznego posługiwania bronią oraz zrealizowano zadania bojowe żołnierzy.


Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy