Reklama

Reklama

Patriotyczne uroczystości w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku

Opublikowano: 30 listopada 2018 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku przygotowali wyjątkową wieczornicą z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kończą się już całoroczne imprezy związane z setną rocznicą wyzwolenia kraju spod okupacji zaborców. Z tej okazji niezwykłą uroczystość 29 listopada przygotowała sanocka czwórka pod czujnym okiem Beaty Wójtowicz, dyrektorki placówki oraz nauczycieli: historyczki Iwony Barszczewskiej-Menio i muzyka Bogusława Bodnara.

Oprócz pieśni oraz wierszy legionowych i patriotycznych interpretowanych z niespotykanymi emocjami zebrani goście mogli naocznie, w krótkim przedstawianiu zobaczyć jak wyglądała odzyskana wolność w Sanoku. Uczniowie klas siódmych i ósmych pod kierownictwem nauczycielki Iwony Barszczewskiej-Menio odszukali w starych gazetach, a także innych źródłach sanockiego Muzeum Historycznego i Miejskiej Biblioteki Publicznej relacje z tamtych wydarzeń. Dlatego na scenie pojawili się ucharakteryzowani Paweł Biedka, burmistrz Sanoka (w latach 1914-1919), Adam Pytel ówczesny prezes sanockiego "Sokoła" w towarzystwie kapitana Antoniego Kurki, kapitana Franciszka Stoka i Eugieniusza Hoffman. Cała sanocka delegacja udała się do koszar i zażądała wydania broni. Po trudnych pertraktacjach pułkownik Maksymowicz musiał ustąpić. W ten sposób bez rozlewu krwi Sanok stał się wolnym miastem, co sugestywnie odegrała młodzież.

- Oprócz ogromnego zaangażowania na scenie - mówi Iwona Barszczewska-Menio - uczniowie z własnej inicjatywy postanowili odszukać groby sanockich bohaterów.

Tę wyprawę uczniów w asyście ich opiekunki można było zobaczyć na slajdach puszczanych podczas wieczornicy. Oprócz tych fotografii zebrani goście mogli zobaczyć fotorelację z uroczystości niepodległościowych jakie miały miejsce w szkole 9 listopada, gdzie m.in. dyrektor Beata Wójtowicz wspólnie z uczniami umieściła życzenia w tzw. kapsule czasu zakopanej na dziedzińcu szkoły.

Nie zabrakło również zaangażowania wszystkich gości, którzy razem z uczniami włączyli się do odśpiewali m.in. "Roty" Marii Konopnickiej. Uroczystość szkolną uświetnili przedstawiciele sanockiego "Sokoła", dyrekcje sanockich szkół podstawowych, radni dzielnicy Wójtostwo oraz ks. Andrzej Szkoła, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.