Reklama

Partnerskie miasta Sanoka. Znasz je wszystkie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Partnerstwo miast w różnych krajach ma na celu wymianę kulturową, informacyjną i gospodarczą. Czy znasz wszystkie miasta partnerskie Sanoka? Gdzie znajduje się Plac Miast Partnerskich? W naszej galerii zobaczysz je wszystkie.

Tradycja partnerstwa nie jest nowa. Sięga aż IX wieku. Pierwsza wzmianka opisuje niemiecki Padeborn i francuski Le Mans. W powojennej Europie, jako pierwsze umowę bliźniaczą podpisały w 1947 roku miasta Ludwigsburg i Montbelliard. W ślad za tym wydarzeniem powołano w 1951 roku Radę Gmin Europy - organizację promującą i ułatwiającą współpracę między jednostkami samorządu terytorialnego z różnych krajów europejskich.

Program miast partnerskich (zwany też twinningiem) ma charakter dynamiczny. Dzieli się na tradycyjny i nowoczesny. Pierwszy wywodzi się z przekonania o konieczności kontaktów. Przekłada się na sport, kulturę czy wymianę uczniów. Jego uczestnikami są na ogół ludzie młodzi.

Twinning nowoczesny skupia się bardzo często na rozwijaniu współpracy gospodarczej, przy czym przejście od formy tradycyjnej do nowoczesnej jest bardzo płynne. Wszystko zaczyna się przecież od spotkań, wyjazdów, wymiany młodzieży, zawodów sportowych. W każdym przypadku partnerstwa przejście od złożenia symbolicznego podpisu na umowie i uściśnięcia rąk do rozpoczęcia współpracy gospodarczej jest podobne.

W Sanoku znajduje się również Plac Miast Parterskich. Plac jest umiejscowiony w centrum Sanoka, w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Tadeusza Kościuszki, przylegającej do niego od strony północnej. Od strony zachodniej przylega do ulicy Feliksa Gieli, od strony wschodniej do ulicy Ignacego Daszyńskiego. Naprzeciw placu znajduje się kamienica przy ul. Tadeusza Kościuszki 22. Jego powierzchnia wynosi ok. 1500 m².

Był zwany Placem Wolności. Obecną nazwę placu nadano dla upamiętnienia współpracy międzynarodowej Sanoka z miastami partnerskimi. Są nimi Reinheim (Niemcy), Kamieniec Podolski (Ukraina), Gyöngyös (Węgry), Humenné (Słowacja), Östersund (Szwecja) - wymienione na tablicy na placu oraz Cestas (Francja), Fürstenwalde/Spree (Niemcy), Białogród nad Dniestrem (Ukraina).

Na obszarze placu znajduje się skwer trawiasty, rabaty kwiatowe, alejki, fontanna, ławki oraz obiekty upamiętniające (tablice i drzewa pamiątkowe).

Do 1. połowy XX wieku na obszarze obecnego placu (w obecnym położeniu pomnika-kotwic) stał dom blacharza Walacha, tzw. „Walachówka”.

Pamiątki

  • Pomnik-kotwice, upamiętniający wodowanie statku morskiego MS Sanok, które miało miejsce 13 maja 1966 roku. Drobnicowiec został zbudowany w stoczni Aalberg (Dania) i 13 września 1966 roku przekazany Polskim Liniom Oceanicznym, które w 1987 roku zbyły go. Inicjatorką powstania pomnika była Maria Styrkosz. Stanowią go dwie żelazne kotwice na postumencie z brył kamiennych o kształcie sześcianów. Kotwice przekazał Michał Ziółkowski z firmy Hartwig. Monument został odsłonięty na placu kilka miesięcy po wodowaniu statku. Na monumencie umieszczono inskrypcję o treści: Na pamiątkę wodowania statku m/s „Sanok” 13.09.1966.
  • Rzeźba „Dziewczynka w deszczu”, także jako „Dziewczynka (bądź „panienka”) z parasolem”, umieszczona w fontannie. Została ufundowana przez sanockich przedsiębiorców i zainstalowana w listopadzie 2004, autorem projektu był Adam Przybysz, wsparcia finansowego przy powstaniu udzielił Podkarpacki Bank Spółdzielczy.
  • Trzy kamienie z tablicami pamiątkowymi poświęcone historii współpracy Sanoka z Reinheim i Humenném oraz trzeci upamiętniający generalnie międzynarodową współpracę partnerską Sanoka i dotyczący fontanny umieszczonej na środku placu.
  • Kamień z inskrypcją: X Jahre Partnerschaft – X lat współpracy Reinheim Sanok 1994-2004. Odsłonięty 24/25 lipca 2004.
  • Kamień z inskrypcją: X lat partnerstwa – X rokov partnerstva Humenne Sanok 1996-2006.
  • Kamień z inskrypcją: Fontanna partnerstwa miast. Z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej fontannę ufundowali i wykonali przedsiębiorcy sanoccy dla mieszkańców miasta. Wymienieni fundatorzy i zespół projektantów. Sanok 2004 r.
  • Rzeźba lwa na postumencie, dla upamiętnienia 20-lecia współpracy partnerskiej miast Sanoka i Reinheim; odsłonięta podczas uroczystości rocznicowych 2 sierpnia 2014; inskrypcja głosi: Reinheim Sanok 1994–2014.
Drzewa pamiątkowe:

  • Klon pospolity zasadzony dla upamiętnienia dziesięciolecia współpracy partnerskiej Sanoka z niemieckim miastem Reinheim, nazwany od imienia burmistrza Reinheim, Karla Hartmanna. Inskrypcja na tabliczce: Karl. Klon pospolity / acer platnoides. Dziesięciolecie partnerstwa miast Sanok – Reinheim. Lipiec 2004 r. Został zasadzony w trakcie obchodów jubileuszu 10-lecia współpracy między miastami w 2004 roku.
  • Klon pospolity zasadzony dla upamiętnienia dziesięciolecia współpracy partnerskiej Sanoka ze słowackim miastem Humenné, nazwany od imienia burmistrza Humennégo, Vladimíra Kostilníka. Inskrypcja na tabliczce: Vladimir. Klon pospolity / acer platnoides. Dziesięciolecie partnerstwa miast Sanok – Humenne. Październik 2006. Został zasadzony w trakcie obchodów jubileuszu 10-lecia współpracy między miastami w dniach 6-7 października 2012 roku.
  • Klon kulisty zasadzony dla upamiętnienia dziesięciolecia współpracy partnerskiej Sanoka z węgierskim miastem Gyöngyös, nazwany jego imieniem. Inskrypcja na tabliczce: Gyöngyös. Klon kulisty / acer globossum. Dziesięciolecie partnerstwa miast Sanok – Gyöngyös. Sierpień 2013. Odsłonięcia dokonali burmistrzowie obu miast.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy