Reklama

Reklama

Parafianie z Uherzec Mineralnych zbierają na remont kościoła FOTO

Opublikowano: 26 kwietnia 2018 11:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych to kolejny zabytek, który przechodzi generalny remont. Z powodu niewielkich pieniędzy, jakimi dysponuje parafia, prace rozciągają się w czasie i trwają już kilka lat.

Obecnie gruntowną konserwację przechodzi ołtarz główny świątyni. Prace rozpoczęto cztery lata temu.

- Cześć ołtarza została już odebrana - mówi ks. Edward Stopyra, proboszcz parafii od 30 lat. - Mamy nadzieję, że w tym roku uda się zdobyć wystarczającą ilość pieniędzy, aby dokończyć ołtarz.

Strukturę ołtarza odnowiono całkowicie w pracowni konserwatorskiej w Łańcucie. Pracują przy nim nie tylko łańcuccy konserwatorzy sztuki, ale również krakowscy, którzy nakładają złocenia.

- Ołtarz był bardzo zniszczony przez korniki - mówi ks. Stopyra. - Rozsypywał się. W pracowniach są odnawiane figury świętych i diakonów oraz inne posągi. Koszt prac oszacowaliśmy na 650 tys. zł.

Proboszcza zaznacza, że do tej pory udało się zorganizować na ten cel niewielką sumę z dotacji konserwatora oraz urzędu marszałkowskiego. Reszta to ofiary parafian.

- Prace trwają długo, bo nie ma środków - dodaje ksiądz. - Ale nietrudno się zadłużyć, gorzej za to później spłacać te zobowiązania.

Remontu wymagają również pozostałe ołtarze, nastawa, dzwonnica oraz barokowe organy, które już nie zagrają, bo zostały zniszczone przez korniki. Do tej pory udało się m.in. wymienić dach na kościele, wykonać elewację świątyni i muru wokół niej. Wcześniejszy gruntowny remont przeprowadzono w latach 80. za czasów ks. proboszcza Józefa Gałuszki. Wykonano wtedy polichromię.

Kościół w Uhercach nazywany jest perłą baroku na Podkarpaciu. Architektem świątyni był Ślązak Gotfryd Hoffmann. Kościół wybudowano w latach 1750-1758, a arcybiskup lwowski ks. Wacław Hieronim Sierakowski konsekrował go w 1760 roku, o czym przypomina pamiątkowa tablica umieszczona wewnątrz obiektu. Przez wiele lat kościół skupiał wiernych z kilkunastu miejscowości.

To obiekt zarówno sakralny jak i obronny. Wokół kościoła rozciąga się mur obronny, wewnątrz którego znajdują się okienka strzelnicze, w przeszłości był otoczony też fosą. Dzwonnica natomiast służyła za doskonały punkt obserwacyjny.

- Jeśli wieś zaatakowali Tatarzy, to mieszkańcy chronili się w murach kościoła - tłumaczy ks. Stopyra.

Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują ołtarze z okresu baroku oraz obraz św. Stanisława Biskupa. Zabytkowy jest również najmniejszy dzwon na dzwonnicy z 1750 roku, który poświęcono Matce Bożej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.