Reklama

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Falejówce

Opublikowano:
Autor:

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Falejówce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przygotowania do budowy kościoła w Falejówce rozpoczęły się w 1912 roku. Jednak I wojna światowa uniemożliwiła dalsze prace. Po jej zakończeniu w 1918 roku przystąpiono do ponownej budowy świątyni. Kościół został wzniesiony w neogotyckim stylu. Jego architektem był Wilhelm Szomek z Sanoka.

W 1927 roku ks. biskup Anatol Nowak dokonał poświęcenia kościoła i utworzył nową parafię w Falejówce. Opiekę duszpasterską powierzył księdzu Franciszkowi Witeszczakowi, który pracował wcześniej jako kapelan rezerwy Wojska Polskiego przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Kolejnymi proboszczami byli ks. Bronisław Stankiewicz i ks. Władysław Gwoździcki. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej proboszczem w Falejówce został ks. Jan Matyja. Następnie parafią kierował ks. Tadeusz Cyran, a po nim od roku 1961 posługę kapłańską pełnił ks. Eugeniusz Raczkowski. W 1984 roku proboszczem został ks. Marian Bawłowicz. Kolejno - ks. Jan Klich. Od 1991 r. posługę kapłańską w tutejszej parafii pełni ks. Józef Joniec.

– Bardzo dobrze układa się moja współpraca ze Szkołą Podstawową w Falejówce – mówi ks. Józef Joniec. – Corocznie w parafii organizowana jest uroczystość patriotyczna z okazji Święta Niepodległości oraz inne uroczystości środowiskowe, jak np. spotkanie opłatkowe, Dzień Matki oraz Dzień Seniora. Wielką pomocą służą także Koła Gospodyń Wiejskich z Falejówki i z Raczkowej. Dużą pomoc okazują parafianie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomagają w pracach przy kościele, a stałym elementem ich posługi jest trzymanie straży przy Grobie Bożym w czasie Triduum Paschalnego przed świętem Zmartwychwstania – dodaje.

Więcej w 46 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE