Reklama

Pamiętaj! Zwierzę nie jest rzeczą!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Brzozów

Pamiętaj! Zwierzę nie jest rzeczą! - Zdjęcie główne

foto KPP Brzozów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwierzę nie jest rzeczą, której można się pozbyć, gdy się znudzi. Policjanci przypominają właścicielom zwierząt o podstawowych obowiązkach, których niedopełnienie skutkuje odpowiedzialnością karną.

Ostatnio na terenie powiatu brzozowskiego policjanci podejmowali kilka interwencji, w których pomocy potrzebowały zwierzęta. Zgłoszenia dotyczyły m.in. niewłaściwego nadzoru właścicieli nad zwierzętami, ich zaniedbań, czy nawet znęcania się nad nimi. Zdarzały się również przypadki porzucania zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:

Wiosna w sanockim skansenie [FOTORELACJA]

Aby zapobiec w przyszłości podobnym incydentom, policjanci przypominają właścicielom zwierząt o ciążących na nich obowiązkach. Pamiętajmy, że jeśli się zdecydujemy na posiadanie zwierzęcia, to musimy o tym wiedzieć, że zwierzę ma swoje prawa, a właściciel obowiązki, których nieprzestrzeganie grozi odpowiedzialnością karną.

 

Zwierzę to nie rzecz, którą możemy komuś podarować w prezencie, czy wyrzucić, gdy nam się już znudzi. Zwierzęta nie mogą być też krzywdzone i porzucane, a decyzja o ich posiadaniu powinna być dobrze przemyślana i rozważona. Postępowanie ze zwierzętami reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

 

Jeśli jesteś właścicielem lub pod twoją opieką pozostaje zwierzę - pamiętaj:

  • zwierzę ma prawo do opieki medycznej (lekarza weterynarza),
  • raz w roku powinno być zaszczepione przeciwko wściekliźnie (dotyczy zwierząt podlegających szczepieniu),
  • zwierzę nie może biegać luzem, bez nadzoru na nieogrodzonej posesji,
  • w przypadku psa długość łańcucha nie powinna być krótsza niż 3 metry,
  • w sytuacji zdarzenia drogowego z udziałem zwierzęcia winę ponosi właściciel lub jego opiekun,
  • zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, to znęcanie się nad zwierzęciem,
  • pozostawienie zwierzęcia bez opieki lub jego porzucenie jest prawnie uznane za znęcaniem się nad nim,
  • jeśli nie jesteśmy w stanie dłużej sprawować opieki nad zwierzęciem lub nie stać nas na zapewnienie mu opieki medycznej, pamiętajmy, że są instytucje, do których można przekazać zwierzę,    
  • decyzję o uśmierceniu zwierzęcia może podjąć wyłącznie: lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej. Nigdy właściciel!
Godne i humanitarne traktowanie zwierząt, to nie tylko nasz wynikający z prawa obowiązek, ale także miara naszego człowieczeństwa. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, odczuwają: ból, lęk, samotność czy głód. Pamiętaj - jesteś odpowiedzialny za swoje zwierzę. Więc jeśli już zdecydujesz się na jego posiadanie, musisz być pewien, że jesteś w stanie zapewnić mu właściwą opiekę - nie krzywdząc i nie sprawiając bólu.

Jeżeli widzisz, że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda, nie odwracaj głowy! W takiej sytuacji należy o tym zawiadomić właściwe instytucje prozwierzęce lub Policję, która przekaże zwierzę odpowiednim służbom, a wobec osoby sprawującej niewłaściwą pieczę nad zwierzęciem wyciągnie konsekwencje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy