Reklama

Pamięć w internecie

Opublikowano:
Autor:

Pamięć w internecie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie powstała platforma "Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne", z której może skorzystać każdy zainteresowany. Stanowi ona spis cmentarzy, kwater i mogił wojennych na terenie naszego województwa.

Platforma ma za zadanie popularyzację tematyki dotyczącej miejsc pamięci narodowej. Na stronie znajdziemy opisy obiektów grobownictwa wojennego zlokalizowanego na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tysięcy ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez teren województwa. Na stronie platformy czytamy, że najstarsze pochodzą z okresu tzw. potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego.

 - Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy w mogile - podaje Instytut Pamięci Narodowej. - Wśród pochowanych ponad 18 tysięcy to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są nam znane.

Platforma jest katalogiem otwartym, uzupełnianym o nowe informacje. Obecnie możemy na niej znaleźć opisy i zdjęcia 158 cmentarzy wojennych, 62 kwatery wojenne, 383 zbiorowe mogiły wojenne, 286 indywidualnych grobów ofiar wojny oraz spis 18 206 poległych. Wciąż są lokalizowane nowe miejsca spoczynku, zarówno zbiorowe jak i pojedyncze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE