Chłodny jesienny wieczór, za oknem ponura aura, a wnętrze domu, kontrastowo, rozświetla klimatyczne światło padające z rozpalonego kominka. Za szybą skwierczy płonące drewno, rozpraszając gorąco po każdym zakamarku pomieszczenia. Kominek w istocie stanowi symbol jesienno - zimowej aury, bez którego wielu nie wyobraża sobie leniwych wieczorów. Aby jednak cieszyć się sprawnym sprzętem na lata, należy odpowiednio dbać o jego czystość, w przeciwnym razie, zaniedbanie może skutkować nawet pożarem domu. Co zatem robić, by uniknąć tragedii? Pytamy oficera prasowego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku, st. kpt. Pawła Giby.
Ile dotychczas zarejestrowaliście interwencji związanych z kominami?
Od 1 września tego roku, mieliśmy na razie 5 zdarzeń związanych z pożarami sadzy w kominach, więc narazie ten sezon grzewczy jeszcze nie ruszył pełną parą.
W jakim okresie zgłoszeń najwięcej i czego zazwyczaj dotyczą?
Zdecydowanie w miesiącach, w których już jest pełny sezon grzewczy, czyli grudzień, styczeń luty. Wtedy instalacje są najbardziej eksploatowane i zgłoszeń jest najwięcej. To są zawsze zdarzenia związane z pożarami sadzy. Są one spowodowane zazwyczaj tym, że kominy są niewłaściwie lub wcale nieczyszczone.
Jakie są aktualne zalecenia sprawdzania i czyszczenia kominów? Co robić, by nie dopuścić do zagrożenia?
Jeśli chodzi o sprawdzanie kominów przez osoby upoważnione do tego, czyli kominiarzy, jest obowiązek raz w roku. Natomiast, jeśli chodzi o czyszczenie przewodów, no to w przypadku kominków opalanych paliwem stałym, czyli drewnem i węglem, jest to 4 razy w sezonie grzewczym.To często, wynika to jednak z tego, że w przypadku palenia przykładowo mokrym drewnem ilość sadzy się gromadzi dość duża.
Czy są ustalone kary wobec nieodpowiedzialnych właścicieli?
My, jako straż, nie wyciągamy konsekwencji. Natomiast myślę, że największą konsekwencją jest to zdarzenie, gdy komuś pęknie komin czy, nie daj Boże, zapali się dom. Dodatkowo, na czystość kominów zwracają teraz uwagę ubezpieczyciele, więc oni mogą być tymi, którzy będą bardziej skupiali uwagę właścicieli na wagę sprawy.
Zanim na dobre rozpoczniemy sezon grzewczy, warto zwrócić uwagę na istotne aspekty, które wpływają zarówno na przepustowość ciepła, jak i przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nie zapominajmy o regularnej kontroli komina i jego oczyszczaniu. Nie oszczędzajmy na zdrowiu. Dmuchajmy “na zimne”, by moć cieszyć się ciepłem na lata.
Komentarze (0)