Reklama

Otwarcie BWA Galerii Sanockiej! Już dzisiaj wernisaż

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: BWA Galeria Sanocka

Otwarcie BWA Galerii Sanockiej! Już dzisiaj wernisaż  - Zdjęcie główne

foto BWA Galeria Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, BWA Galeria Sanocka otwiera drzwi! 12 lutego odbędzie się wernisaż Barbary Porczyńskiej "Rytuały codzienne".

Wernisaż rozpocznie się w piątek (12 lutego) o godzinie 18:00  i potrwa do 20:00. Twórczość Barbary Porczyńskiej będzie można podziwiać do 12 marca. Już najwyższy czas na odmrożenie instytucji kultury.


“Jesteśmy oto w samym środku czyjegoś życia: lądujemy w tym środku nagle, bez przygotowania; nie widzimy szczegółów otoczenia; otoczenie jest mgłą, zatartym tłem, z którego wyłaniają się mało pomocne (chociaż realistycznie namalowane) detale: fragmenty mebli bez cech szczególnych, jakieś przedmioty codziennego użytku.

Wyraziście scharakteryzowane są za to osoby: szczegółowo oddane rysy twarzy, ubrania. Młoda kobieta z dwójką małych dzieci, czasami starsze dziecko, nastolatka; tylko na jednym obrazie pełna rodzina z ojcem (Superbohater, 2020). Zawsze blisko siebie, dzieci wtulone w matkę, kłębiące się ciała, karmiące się nią w sensie dosłownym (Podkarpacka Wenus), ale także zawłaszczające ją w fizycznym sensie, domagają się uwagi, wspinają się na nią; klaustrofobiczna bliskość, chociaż nie ma wyraźnego dramatu – może tylko matka ma trochę za mało miejsca dla siebie? A może to bardziej problem widza, który jest tu intruzem? Widzi się jakiś moment – bo ewidentnie są to obrazy tworzone na podstawie fotografii – i wyciąga się pochopne wnioski? Obrazy Barbary Porczyńskiej bazują na takiej ambiwalencji: przedstawiają moment, w którym dominuje element niewygody, zmęczenia, ale przecież wiemy że jest to moment, który nie wyklucza rodzinnego szczęścia i pełnej akceptacji swojej sytuacji życiowej.(…)” /Jadwiga Sawicka/

 

BARBARA PORCZYŃSKA

Rocznik 82. Pochodzi z Łańcuta. Absolwentka PLSP w Rzeszowie. W 2005 roku ukończyła studia w PWSZ w Przemyślu na kierunku filologia polska oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza.

Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorką 19 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerach międzynarodowych.

Laureatka nagród m.in. Wyróżnienie za zestaw prac „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2020 BWA Rzeszów, Wyróżnienie Honorowe Podkarpackiej Zachęty na V Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje Rzeszów 2019, Wyróżnienie Honorowe Jury Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” 2012 oraz Nagroda Specjalna Muzeum Sztuki w Miszkolcu czy I miejsce Artist Event „Belle Époque” Bad Gastein Austria 2012.

Publikuje w piśmie literacko-artystycznym FRAZA. Członek ZPAP oraz Redaktor Naczelna biuletynu informacyjnego rzeszowskiego okręgu ZPAP „Sztuka i Życie” w latach 2011-2018. Od 2019 doktorantka Szkoły Doktorskiej UR. Na motywach jej twórczości powstaje film dokumentalny „MaMalarka” w reż. K. Mazurkiewicz.

PROSIMY O ZACHOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, PROSIMY ZABRAĆ ZE SOBĄ MASECZKI.

 

BWA Galeria Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy