Reklama

Oświadczenie Henryka Przybycienia, dyrektora szpitala w Sanoku w sprawie parabanków

Opublikowano:
Autor:

Oświadczenie Henryka Przybycienia, dyrektora szpitala w Sanoku w sprawie parabanków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poniżej zamieszczamy oświadczenie Henryka Przybycienia, dyrektora szpitala w Sanoku w sprawie parabanków

OŚWIADCZENIE

 

Mając na względzie pojawiające w mediach się różne opinie i informacje dotyczące zaciąganych przez SPZOZ w Sanoku zobowiązań (kredyty i pożyczki) przedkładam oświadczenie w tym zakresie.

 

SPZOZ w Sanoku nie posiada kredytów i pożyczek w parabankach.

W zależności od potrzeb bieżących oraz inwestycyjnych i modernizacyjnych szpitala wynikających z potrzeb zdrowotnych mieszkańców Powiatu Sanockiego jednostka stara się o dodatkowe środki między innymi poprzez zaciąganie kredytów i pożyczek. Takie działania są niezbędne ponieważ środki wypłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) za udzielanie świadczeń zdrowotnych nie obejmują powyższych zadań.

W tym celu SPZOZ zawiera umowy kredytu lub pożyczki z podmiotami działającymi na rynku. W zależności od przedmiotu umowy do postepowań o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych przez SPZOZ w Sanoku mogą zgłaszać się: w przypadku kredytu banki, w przypadku pożyczki - banki oraz podmioty prawne działające na rynku poza bankowym.

Warunki udziału w postępowaniu określa zawsze Zamawiający (SPZOZ) a ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego muszą je spełniać. Należy wskazać, iż formy zabezpieczenia są jednakowe dla podmiotów ubiegający się o zawarcie umowy np. cesja umowy z NFZ, jednakże bardziej dogodne dla SPZOZ formy zabezpieczenia występują przy umowie pożyczki (nie jest wymagana np. hipoteka na nieruchomościach (obiektach szpitalnych) stanowiących własność powiatu ).

Ten sposób pozyskiwania dodatkowych środków finansowych jest powszechnie praktykowany przez publiczne podmioty działalności leczniczej i był również stosowany w poprzedniej kadencji Samorządu Powiatu Sanockiego.

Całość środków pieniężnych, które SPZOZ w Sanoku otrzymuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, różnych dotacji, kredytów i pożyczek lokowane są w BANKU, z którym mamy aktualnie podpisaną umowę na prowadzenie rachunku bieżącego i pomocniczych. Należy podkreślić, iż w przypadku podpisania umowy na pożyczkę lub kredyt środki pieniężne z tych tytułów wpływają zawsze na nasze konto bieżące w BANKU.

Należy wskazać także fakt, iż w przypadku wszelkich kredytów i pożyczek zaciągniętych przez SPZOZ w Sanoku roczne oprocentowanie nie przekracza 5,5 %, oraz żaden z podmiotów z którym mamy podpisaną umowę nie znajduje się na liście zagrożeń publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W świetle powyższego stanu faktycznego brak jest podstaw do formułowania negatywnych prognoz w stosunku do SPZOZ w Sanoku, co może destabilizować bieżącą prace a to na pewno nie leży w interesie społecznym.

 

Henryk Przybycień

Dyrektor SP ZOZ w Sanoku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE