Reklama

Ostatni dzwonek na kredyt studencki

Opublikowano:
Autor:

Ostatni dzwonek na kredyt studencki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć rok akademicki dopiero się rozpoczął, to zostało jeszcze kilka chwil, żeby ubiegać się o kredyt studencki. Wnioski można składać do 20 października. Maksymalna miesięczna wypłata to 1000 zł, a najlepsi mogą liczyć na umorzenie nawet 50 proc. kredytu.

Wnioski mogą składać studenci, doktoranci oraz kandydaci na studia w jednym z czterech współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego banków: PKO Bank Polski, PEKAO, BPS oraz SGB-Bank.

Koszty kredytu studenckiego są niezwykle niskie, nieporównywalne do kredytów konsumpcyjnych. Oprocentowanie kredytu studenckiego stosowane obecnie przez banki kredytujące kształtuje się od 2,06 do 2,1 proc. Kredyt wypłacany jest w transzach po 400, 600, 800 lub 1000 zł. To student, ubiegając się o kredyt, określa wysokość wypłaty, a jeśli zajdzie taka potrzeba, może zmienić wysokość transzy w trakcie trwania umowy - powiedziała Elwira Mroczkowska, menedżer Zespołu Obsługi Funduszy i Programów w Biurze Projektów Rządowych BGK.

Rata spłaty to tylko połowa wysokości wybranej miesięcznej transzy: jeśli zdecydujemy się na 800 zł, spłacać będziemy po 400 zł miesięcznie plus odsetki.

O kredyt mogą ubiegać się studenci, u których dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 2 500 zł netto. W przypadku czteroosobowej rodziny to 10 tys. zł netto. Przez dwa lata od zakończenia studiów student ma czas na ustabilizowanie sytuacji finansowej i potem musi zacząć spłacać kredyt, chyba że sam zawnioskuje o wcześniejszą spłatę.Studenci mogą ubiegać się o kredyt na cały okres studiów, nie dłuższy jednak niż 6 lat, a doktoranci na  maksymalnie 4 lata.

Poręczenie kredytu

Aby uzyskać kredyt, student musi wskazać poręczyciela, który w razie konieczności spłaci zaciągnięte zobowiązania. Najczęściej poręczycielami kredytów studenckich są rodzice lub dalsza rodzina. Studenci w trudnej sytuacji materialnej oraz studenci, którzy nie są w stanie wskazać poręczycieli, mogą ubiegać się o poręczenie BGK. W zależności od dochodu na osobę w rodzinie, BGK może taki kredyt poręczyć:
- w 100 proc. kapitału dla studentów o dochodach do 1 500 zł na osobę w rodzinie,
- w 90 proc. kapitału dla studentów o dochodach do 2 000 zł na osobę z rodzinie.

Prymusi spłacą mniej

Aż 50 proc. kwoty kredytu Bank Gospodarstwa Krajowego umorzy studentom, którzy ukończą naukę w grupie do 1 proc. najlepszych absolwentów, 35 proc. - w grupie od 1,01 proc. do 5 proc. najlepszych absolwentów i 20 proc. - w grupie od 5,01 proc. do 10 proc. najlepszych studentów.

Zmiany w prawie

1 sierpnia br. Prezydent RP podpisał nową ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Ustawę 2.0, która stanowi kompleksową reformę szkolnictwa wyższego. Na podstawie nowych przepisów kredyty studenckie będą udzielane przez cały rok, a nie jak do tej pory w określonych miesiącach roku.  

Ustawodawca przewidział  również możliwość ubiegania się o kredyt studencki w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych (jeżeli podpiszą stosowne umowy z BGK). Od 1 stycznia 2019 roku Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich zmieni nazwę na Fundusz Kredytów Studenckich.

Ustawa weszła w życie 1 października 2018 r z wyjątkiem przepisów dotyczących warunków  udzielania kredytów studenckich - te będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE