Remont budynku Szkoły Podstawowej Nr 8 ma już swoją bogatą historię. Początkowo miał zostać wykonany w okresie wakacji ub. roku, ale już po pierwszych uzgodnieniach z wykonawcą, którym została firma „Solkan”, okazało się, że jest to nierealne. W tej sytuacji burmistrz m. Sanoka Tomasz Matuszewski podjął decyzję o przeniesieniu zajęć lekcyjnych do siedziby Szkoły Podstawowej Nr 4 przy ul. Sadowej 12. Z komunikatu, jaki ukazał się na stronie internetowej SP8 w dniu 19 sierpnia 2024 r, rodzice dowiedzieli się, że nowy rok szkolny 2024/2025 uczniowie rozpoczną w nowej szkole, a „powrót do swojej siedziby zaplanowano po wykonaniu zadań inwestycyjnych realizowanych wewnątrz budynku. Przewidywany termin powrotu to 2 grudnia 2024 roku.
Zlecający remont nie przewidzieli jednak, że nie wszystko pójdzie gładko. Szybko bowiem okazało się, że na linii: urząd miasta – wykonawca zaczęło iskrzyć. Wykonawca zarzucał zleceniodawcy bardzo złe przygotowanie inwestycji, braki w dokumentacji m. in. brak informacji, że budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co wymagało uzgodnienia z konserwatorem zabytków, a czego w dokumentacji nie było. Za szczyt niekompetencji i braku profesjonalizmu uznano znaczne zaniżenie zakresu robót, wymagających zwiększenia aż o 80 procent.
Odpowiedzią na te zarzuty było pismo z-czyni burmistrza m. Sanoka Jowity Nazarkiewicz, w którym poinformowała wykonawcę, iż:
…roboty dodatkowe wynikłe w trakcie realizacji remontu zostały wycenione nieadekwatnie w stosunku do obowiązujących w umowie zapisów, a wyliczenia są nieakceptowalne do przyjęcia.
Próbą załagodzenia napięć między stronami był podpisany przez b. z-cę burmistrza Artura Kondrata protokół konieczności, w którym m. in. termin ukończenia inwestycji został wydłużony do końca lutego 2025 r. Tymczasem, nie bacząc na to uzgodnienie, 28 września 2024 r. Urząd Miasta poinformował wykonawcę, iż kończy z nim współpracę, czego powodem jest niewywiązanie się przezeń z terminu realizacji inwestycji. W międzyczasie „Solkan” jednostronnie odstąpił od umowy, uznając winę inwestora, schodząc z budowy. Tłumaczył, iż wielokrotnie wzywał Urząd do przedłożenia dokumentacji niezbędnej do kontynuowania zadania, jednakże nie otrzymywał nań odpowiedzi. Po której stronie racja? To będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
Tymczasem Urząd podjął działania zapewniające kontynuację remontu. Opracowany w tej sprawie harmonogram został przedstawiony na sesji Rady Miasta 29 października 2024 r., a dzień później rodzicom uczniów SP8. Działając zgodnie z nim, 6 grudnia 2024 r. wyłoniono nowego wykonawcę inwestycji, a została nim firma „Stalfred”. W międzyczasie okręt „ms SP-8” opuścił jego kapitan – dyrektor szkoły Robert Zoszak, z powodzeniem uczestnicząc w konkursie na stanowisko sekretarza miasta.
W kręgach społecznych, a zwłaszcza oświatowych, spotkało się to ze zdecydowanie negatywnym przyjęciem. Uznano, że w związku z trwającym wciąż i realizowanym z dużymi perturbacjami remontem budynku oraz funkcjonowaniem szkoły w warunkach „emigracji”, był to zdecydowanie zły czas na odejście dyrektora placówki. Powszechnie mówiono, iż nie zostawia się uczniów i pracowników w tak trudnej sytuacji, obwiniając za to zarówno dyrektora szkoły, jak i burmistrza.
Wszyscy żyją nadzieją, że już niedługo wszystko przejdzie do historii, a sytuacja powróci do normy. Otwartym pozostaje tylko pytanie: kiedy to nastąpi? Zapytana o to zastępczyni burmistrza Jowita Nazarkiewicz odpowiada:
Zgodnie z założeniami, szacunkowy czas prac wewnątrz budynku oraz prac porządkowych potrwa ok. 8 tygodni. Zgodnie z warunkami określonymi w postępowaniu o udzielenie zamówienia, wykonawca jest zobowiązany do wykonania robót wewnątrz budynku do końca lutego 2025 roku. Innymi słowy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, podanymi do wiadomości rodziców na spotkaniu 30 października 2024 r., uczniowie będą mogli wrócić do budynku SP8 po feriach, a więc w dniu 3 marca 2025 roku.
Czy tak się stanie? Należy mieć taką nadzieję, chociaż wśród doświadczonych budowlańców nie brakuje takich, którzy mówią, że realny termin powrotu „z emigracji” to początek roku szkolnego 2025/2026. Czy tak będzie, wkrótce się o tym przekonamy. Dobrze by też się stało, aby pomyśleć o remoncie elewacji budynku, która jest w stanie opłakanym. Wszak budynek ten pamięta jeszcze XIX wiek, gdy w 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał w nim szkolny dzwonek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.