Reklama

Olchowce

Opublikowano:
Autor:

Olchowce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co tydzień prezentujemy Państwu dzielnice Sanoka. W tym tygodniu przyszedł czas na malownicze Olchowce.

Pierwsze informacje o Olchowcach pochodzą z 18 sierpnia 1444 roku. W tamtym czasie Władysław Jagiełło nadał Piotrowi Czeszykowi z Rytarowiec, podkomorzemu sanockiemu, łan w królewskiej wsi. Dzielnica była wtedy zamieszkałą osadą na wschodnim brzegu Sanu.

Kilka wieków później, na przełomie XVI i XVII wieku część starostwa sanockiego przydzielono krośnieńskiemu. W późniejszym czasie, po utracie przez Polskę niepodległości wioskę przejął cesarz Austrii. Taki stan utrzymał się do 1886 roku. W tym czasie odkupiono majątek. Na początku XX wieku na Olchowcach znajdowały się austriackie koszary, co w znaczny sposób ożywiło gospodarkę i wpłynęło na życie mieszkańców. Po rozpadzie Austro-Węgier w koszarach stacjonowały pododdziały 2. Pułku Strzelców Podhalańskich, a w późniejszych latach 93. Oddział Pograniczny Wojsk NKWD. Następnie budynki przekształcono w obóz jeniecki o nazwie Stalag 327/Z i Stalag 325/Z. Po wojnie do 1944 roku koszary przejęło Wojsko Polskie. Aktualnie jedną część zajmuje Komenda Powiatowa Policji a także hospicjum i Inkubator Przedsiębiorczości, natomiast drugą Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Wiosną 1944 roku Olchowce zostały spalone przez UPA. Między zabudowaniami domów mieści się cmentarz żołnierzy radzieckich, na którym znajduje się obelisk z inskrypcją „Pamięci pomordowanych radzieckich jeńców wojennych 1941-1944.” 

W latach 60. zaczęto budowę zakładu spółdzielni mleczarskiej i uruchomiono połączenie autobusowe z Sanoka przez Olchowce do Bykowiec, a w 70. powstał kompleks fabryczny Sanockich Zakładów Przemysłu Gumowego. W tamtym okresie powstały przy ulicy Przemyskiej parkingi i budynek przychodni. 

Mimo, że Olchowce nadal były wioską rozwijały się w szybkim tempie, dlatego miasto przejęło je w 1972 roku. W ten sposób stały się osiedlem. Dzielnicą zostały dopiero na początku lat 90. W tym czasie powstało schronisko dla mężczyzn. Znajduje się tam także Sala Królestwa dla trzech zborów Świadków Jehowy. Ozdobą Olchowiec jest jednak zabytkowa cerkiew, którą przekształcono w kościół.

Więcej w 45 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE