Reklama

Ognik w straży

Opublikowano:
Autor:

Ognik w straży - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku nastąpiło oficjalne otwarcie sali edukacyjnej "Ognik".

Uroczystość rozpoczęła się 8 marca od przemowy st. bryg. Krzysztofa Dżugana, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, który powitał przybyłych gości. Kluczowe cele i założenia rządowego programu "Bezpieczna +", w ramach którego powstała sala, wraz z historią przebiegu prac przy jej tworzeniu oraz planami na najbliższą przyszłość w zakresie jej funkcjonowania przedstawił st.bryg. Lesław Penar, zastępca komendanta Powiatowego PSP.

W otwarciu uczestniczyły dzieci ze szkoły nr 6, wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Handerman, które przygotowały program artystyczny poświęcony strażakom i ich niebezpiecznej, zarazem odpowiedzialnej służbie.

Kulminacyjnym punktem spotkania było oficjalne otwarcie sali edukacyjnej "Ognik" połączone z symbolicznym przecięciem wstęgi przez Ewę Leniart, wojewodę podkarpacką, st. bryg. Andrzeja Babiec, podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Romana Koniecznego, starostę sanockiego oraz st. bryg. Krzysztofa Dżugana, komendanta powiatowego PSP.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się pierwsza lekcja, którą poprowadzili dwaj strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej, tj. mł. asp. Dawid Szul  i st. sekc. Igor Matkowski. Obydwaj uczestniczyli wcześniej w specjalnym szkoleniu przygotowującym ich do prowadzenia tego typu zajęć z dziećmi, który zorganizował Ośrodek Rozwoju Edukacji w Sulejówku pod Warszawą.

Po zakończonej lekcji wszystkie dzieci otrzymały z rąk wojewody Ewy Leniart oraz komendanta st.bryg. Andrzej Babiec specjalnie przygotowane w tym celu certyfikaty "Dzielnego Małego Strażaka" oraz pamiątkowe upominki.

"Ognik" będzie otwarty dla dzieci przez dwa dni w tygodniu - we wtorki i środy w godzinach od 9.00 do 13.00. Szczegółowe zasady funkcjonowania sali edukacyjnej znajdują się na stronie internetowej sanockiej komendy.

W sanockim "Ogniku" dzieci będą miały możliwość zapoznania się z zasadami ewakuacji z pomieszczeń objętych pożarem, poznać sposoby działania sygnalizacji pożarowej (czujki dymu i tlenku węgla) oraz oświetlenia awaryjnego. Nauczą się podstaw pierwszej pomocy oraz jak poprawnie zgłaszać zdarzenie, dzwoniąc na numer alarmowy. Zajęcia będą prowadzone w pomieszczeniach symulujących typowe mieszkanie oraz w sali multimedialnej, z możliwością wyświetlania filmów edukacyjnych i prezentacji.

Realizowane z dziećmi w "Ogniku" zajęcia edukacyjne w warunkach tzw. "kontrolowanego zagrożenia" np. wykonanie rzeczywistego połączenia alarmowego w zasymulowanej sytuacji podczas wypadku drogowego czy sprawdzenie na fantomie sposobu postępowania w stosunku do osoby nieprzytomnej wraz z możliwością pokazania przez instruktorów prowadzących zajęcia właściwych zachowań i sposobów reagowania przynosi wspaniałe rezultaty – dzięki takiej formie nauki dzieci nie boją się działać w konkretnej i rzeczywistej sytuacji.

Zdobywana przez dzieci w ten sposób wiedza będzie służyć podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w codziennym życiu naszych rodzin i całego społeczeństwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE