Reklama

Oficjalne otwarcie Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 26 kwi 2022 13:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 kwietnia br. odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej. Inwestycja została zrealizowana jako część projektu partnerskiego pn. "Kompleksowa rewitalizacja terenie MOF Sanok-Lesko", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr VI Spójność Przestrzenna i Społeczna, Działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

To pierwsza tego typu placówka prowadzona przez Gminę Sanok. DPS powstał na bazie niefunkcjonującej już od 2009 r. Szkoły Podstawowej w Raczkowej. Budynek (wybudowany w 1973 r.) od kilkunastu lat ulegał ciągłej degradacji i niszczeniu. Biorąc pod uwagę problem starzejącego się społeczeństwa, podjęto decyzję o jego rozbudowie, przebudowie i nadbudowie oraz dostosowaniu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej. Realizację robót budowlanych rozpoczęto w połowie października 2019 r., a zakończono w grudniu 2020 r. Niezależnie od zakresu objętego wnioskiem o dofinansowanie, obiekt wyposażono m.in. w system alarmu pożarowego, instalację przyzywową, telefoniczną, teleinformatyczną, telewizyjną oraz monitoring wizyjny.

 

Pierwszy mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej pojawił się 10 stycznia 2022r. Obecnie jest już 10-ciu, a ich ilość stale rośnie. DPS zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu, całodobową opiekę medyczną (podawanie leków, zabiegi), wizyty lekarza rodzinnego, zbilansowane posiłki, zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe, gimnastykę, rehabilitację, opiekę duchową, spacery czy spotkania. Docelowo zapewni opiekę 30 osobom, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, a ze względu na podeszły wiek, choroby, warunki rodzinne, mieszkaniowe, materialne czy też sytuację życiową, nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymagają stałej opieki. Ponadto, na terenie DPS-u w Raczkowej organizowany jest Ośrodek Wsparcia Dziennego zapewniający dzienną opiekę 12-tu pensjonariuszom.

 

Całkowita wartość inwestycji wyniosła: 8 547 143, 65 zł. Inwestycja byłaby trudna do zrealizowania bez wsparcia zewnętrznych środków finansowych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosła 3 170 968,37 zł, natomiast dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to kwota 1 919 201,67 zł.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy