Reklama

Odszkodowania i bezpieczeństwo

Opublikowano:
Autor:

Odszkodowania i bezpieczeństwo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczęła się budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina. Inwestorowi, spółce GAZ-SYSTEM S.A., zadaliśmy kilka pytań dotyczących inwestycji. Odpowiedzi udzielił nam Tomasz Pietrasieński, rzecznik Gaz-Systemu.

O co najczęściej pytają, jakie wątpliwości i obawy mają mieszkańcy w związku z budową gazociągu?
Na terenie gminy Sanok zbiega się kilka kluczowych inwestycji. Są to: gazociąg Strachocina-Pogórska Wola, Strachocina-Granica RP (część międzystanowego połączenia Polska-Słowacja), tłocznia gazu w Strachocinie oraz realizowany właśnie gazociąg Hermanowice-Strachocina. Przedstawiciele Gaz-Systemu organizują oraz biorą udział w spotkaniach informacyjnych z mieszkańcami i władzami gmin i miejscowości, gdzie Gaz-System realizuje inwestycje strategiczne.

W ostatnim czasie przedstawiciele Gaz-Systemu oraz wykonawcy robót budowlanych tj. firmy PGNiG Technologie S.A., uczestniczyli m.in. 29 sierpnia w sesji Rady Gminy Sanok oraz w spotkaniach z mieszkańcami Pakoszówki (8 września) i Mrzygłodu (10 września). Na tych spotkaniach prezentowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące inwestycji oraz planowanych robót budowlanych.

Mieszkańcy podczas spotkań pytają o: kwestie odszkodowań związanych z planowanymi na ich działkach pracami budowlanymi, szerokość pasa budowlano-montażowego, w którym będą prowadzone prace, strefę kontrolowaną, która powstanie po wybudowaniu gazociągu, terminarz prac prowadzonych na danych działkach, powody wytyczenia gazociągu po danej trasie i przez daną działkę, działania, jakie podejmuje Gaz-System dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Na wszystkie pytania nasi pracownicy oraz towarzyszący im przedstawiciele firm projektowych i wykonawczych udzielają wyczerpujących i kompletnych odpowiedzi. Jeśli nie możemy odpowiedzieć bezpośrednio, to przekazujemy ją w późniejszym terminie na adres e-mailowy lub telefonicznie.

Jak wygląda współpraca z Urzędem Gminy w Sanoku?
Przykładamy dużą wagę do współpracy z władzami i społecznościami lokalnymi. Od samego początku procesu inwestycyjnego prowadzimy dialog z Urzędem Gminy w Sanoku, w tym uzgadniamy trasy gazociągu oraz ustalamy zasady korzystania z infrastruktury gminnej.

Podczas posiedzenia Rady Gminy Sanok, 29 sierpnia nasi reprezentanci przedstawili informację na temat budowy gazociągu oraz odpowiadali na pytania zadawane przez radnych.

Od 2014 roku uruchamiamy stoiska informacyjno-promocyjne podczas wydarzeń gminnych o charakterze plenerowym. Mieszkańcy uzyskują wtedy szczegółowe informacje na temat inwestycji. W tym roku takie stoisko wystawiliśmy na XI Kermeszu Karpackich Smaków w Mrzygłodzie.

Jakie korzyści będzie czerpać gmina z tego, że przez jej tereny przejdzie gazociąg?
Jedną z nich będzie corocznie odprowadzany przez naszą firmę podatek od nieruchomości w wysokości 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na jej terenie. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą samorząd może przeznaczyć na potrzeby lokalnej społeczności. Ponadto realizacja inwestycji przyczyni się do uatrakcyjnienia terenów pod nowe inwestycje oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu i ułatwi jego zaopatrzenie w gaz ziemny.

Dodatkowo informujemy mieszkańców o rygorystycznych i nowoczesnych systemach ochrony sieci przesyłowej, którą zarządzamy. Elementy wchodzące w skład budowanych obiektów posiadają niezbędne certyfikaty i atesty oraz są poddawane szczegółowym badaniom i próbom. Oprócz prowadzenia czynności eksploatacyjnych w ramach Systemu Eksploatacji Sieci Przesyłowej, parametry pracy sieci przesyłowej gazu ziemnego są monitorowane przez całą dobę. Posiadamy również działające w systemie całodobowym Gazowe Pogotowie Techniczne (GPT), którego zadaniem jest reagowanie na wszystkie sygnały o awariach na sieciach obsługiwanych przez spółkę, pochodzące z monitoringu obiektów, od społeczności, służb administracji lokalnej: policji i straży pożarnej.

Więcej w 38 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE