Reklama

Odra: apel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku

Opublikowano: sob, 17 lis 2018 10:38
Autor:

Odra: apel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sanoku ostrzega przed ogniskami odry, dlatego zaleca rodzicom szczepić profilaktycznie swoje dzieci.

Szanowni Państwo,

W niniejszym liście zwracam się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

Pragnę zwrócić uwagę na bieżącą sytuację dramatycznego wzrostu liczby zachorowań na odrę w Europie.

Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248). W tym samym czasie na Ukrainie odnotowano ponad 32 000 przypadków odry. Problem odry występuje również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, Bułgarii, Litwie, Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych opublikowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego, w okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te wskazują na fakt dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby.

Choroby nie znają granic. W każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione w tym dzieci do 13 miesiąca życia czy też inne osoby, które z różnych przyczyn nie mogły zostać poddane szczepieniu.

Gwarancją bezpieczeństwa Państwa dzieci jest poddanie ich szczepieniom ochronnym. Podniesie to również znacząco poziom bezpieczeństwa innych osób, niezaszczepionych z powodu wskazań medycznych. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć ilość zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować.

Pragnę zaapelować, byście Państwo, jako rodzice odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci, ponownie przeanalizowali zasadność zaszczepienia swojej pociechy, w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Proszę pamiętać, iż pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla ich zdrowia.

Licząc na Państwa rozwagę, proszę o dokonanie wyboru i podjęcie pozytywnej decyzji o zaszczepieniu swojego dziecka w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia "lepiej zapobiegać niż leczyć".

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  Szx

  Pokolenie przedwojenne nie było szczepione na odrę, mało tego, przechorowanie odry gwarantowało wzmocnienie odporności i niechorowanie na raka w przyszłości. Kto w takim razie zarabia na szczepionkach? Ten kto zarabia będzie wmawiał, że są bezpieczne. A NOP się bagatelizuje i w większości nie rejestruje.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  Jasne

  A czemu nie napiszecie, ze szczepionki sie terminuja i najlwpiej je utylizowac w cialach dzieci?

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  I

  Przestańcie szerzyć panikę. Nie macie co robić, sami się zaszczepcie.