Reklama

Odnalazł opuszczony grób księcia z Podkarpacia w Brazylii [FOTO MAPA]

Opublikowano:
Autor:

Odnalazł opuszczony grób księcia z Podkarpacia w Brazylii [FOTO MAPA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziennikarz Fabiano Oliveira odnalazł grób polskiego księcia w Brazylii na miejscowym cmentarzu.

Książę herbu Szreniawa bez Krzyża, Andrzej Lubomirski, urodził się 22 lipca 1862 w Przeworsku, zmarł w wieku 91 lat. Był trzecim i ostatnim ordynatem przeworskim po ojcu, a także właścicielem Korczyny. Aktywnie angażował się w politykę, był działaczem gospodarczym, doktorem prawa. Od 1898 roku był posłem na Sejm Galicyjski, 9 lat później – posłem do parlamentu wiedeńskiego.

W latach 1889-1901 był konserwatorem zabytków historycznych i sztuki w Galicji Zachodniej. Od 1904 roku był prezesem Ligi pomocy przemysłowej dla Galicji, w 1920 - wiceprezesem Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. 8 lat później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za opiekę nad instytucjami kulturalnymi w Polsce. Po zakończeniu działań wojennych opuścił swój dom.
 

- W lipcu 1944 roku książę Andrzej Lubomirski opuścił Przeworsk i wyjechał do Mszany Dolnej, dalej z Krakowa przez Czechosłowację dotarł do Francji, następnie do Szwajcarii, przebywał także w(...)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE