Reklama

Od edukacyjnych wykładów, przez prezenty z gałązek akacji, aż do więzienia. Jak obchodzi się święto Dnia Kobiet w wybranych zakątkach świata?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Xinhua

Od edukacyjnych wykładów, przez prezenty z gałązek akacji, aż do więzienia. Jak obchodzi się święto Dnia Kobiet w wybranych zakątkach świata? - Zdjęcie główne

foto Xinhua

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 marca obchodzimy międzynarodowe święto Dnia Kobiet. Zostało ono oficjalnie ustanowione w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych ku czci ofiar walki o równouprawnienie kobiet. W Polsce tę uroczystość obchodzimy od 1993 roku, a objawia się ona zwykle życzeniami i podarunkami dla płci żeńskiej, a jak celebruje się je w innych częściach świata?

Wielka Brytania:

Na Wyspach święto Dnia Kobiet celebruje się nieco inaczej niż w Polsce i reszcie świata. Nie ma tam tradycji wręczania podarunków, słodkości, wyjść na kolację. Główną atrakcją tego dnia są edukacyjne spotkania oraz wykłady. Panie zbierają się w aulach i wspólnie słuchają wykładów o znanych i zasłużonych kobietach, które przyczyniły się do wielkich rzeczy w historii oraz o tych, które aktualnie nie bojąc się krytyki dzielnie walczą o swoje prawa. Brytyjki stawiają na edukację, by uświadomić kobietom, że nawet kiedy nie były doceniane, to były w stanie dokonać wielkich czynów.

 

Portugalia oraz Rumunia:

Panie z tych krajów w swoje święto mają tak zwany "czas wolny od panów".  Zwykle spędzają ten dzień tylko w żeńskim gronie urządzając "babskie wieczory" - co ma faktycznie pokrycie w rzeczywistości, bo panie z Portugali jak i Rumunii celebrują głównie w późnym wieczorem, kiedy to otwierają się specjalne kluby taneczne, gdzie mężczyźni nie mają wstępu.

 

Rosja:

Kobietom z Rosji zapewne zazdroszczą panie z każdego innego zakątka świata, Dzień Kobiet to w tym kraju dzień wolny od pracy. Każda z pań dostaje również specjalny prezent - gałązki akacji srebrzystej. Niektórzy twierdzą, że nie ma w Rosji celebracji bez alkoholu, tak jest również w przypadku tego święta. Jednym ze zwyczajów jest bowiem spożycie szampana w okolicach wieczora.

 

Chiny:

Kobiety w Chinach obchodzą swoje święto w sposób podobny do Rosjanek. Co prawda tylko pół dnia jest wolne od pracy, ale za to organizowane są specjalne promocje, z których każda kobieta może skorzystać. W Chinach jest również tradycja wręczania upominków, nieco jednak inna niż ta w Polsce. Podarunki bowiem wręcza się głównie matkom, a nie wybrankom serca, choć i te dostają swe prezenty. Samo słowo "kobieta" w chińskiej kulturze oznacza raczej panią, która już wyszła za mąż, więc dziewczyny, które jeszcze nie mają partnera życiowego, obchodzą to samo święto dzień wcześniej.

 

Wietnam:

W Wietnamie Panie świętują dwa razy do roku, 8 marca oraz 20 października. Tradycyjnym podarunkiem jakie otrzymują kobiety w Wietnamie są goździki. Kultywuje się jednak również wręczanie kwiatów i słodkości oraz składanie życzeń i wyręczanie pań z obowiązków domowych.

 

Włochy:

O Słonecznej Italii chyba nie trzeba dużo opowiadać. Panie we Włoszech przygotowują się do świętowania już... tydzień wcześniej. Na każdym kawałku ulicy panie rozwieszją plakaty przypominające o tym święcie oraz ulotki z zaproszeniami na tysiące imprez i innych atrakcji. Jak każdy wie, we Włoszech jest również potężna tradycja rodziny, a każdy jest sobie bliski. Z tego powodu, by któraś z kobiet nie poczuła się osamotniona, panie wręczają również bukiety swoim koleżankom, siostrom, matkom czy córkom.

 

Iran:

Są niestety też takie państwa, gdzie kobiece prawa praktycznie nie istnieją, a o czymś takim jak Dzień Kobiet nawet filozofowie nie śnili. W Iranie święto pań to czas smutku, nie tylko dlatego, że nie celebruje się tego dnia, ale dlatego iż nawet próba obchodów tego wydarzenia może mieć tragiczne skutki. Nie tak dawno panie, które zgromadziły się, by wspólnie spędzić czas zostały aresztowane, a niektóre z nich do tej pory przebywają z tego powodu w więzieniu. W samym 2007 roku była dość głośna sprawa, kiedy to policjanci pobili ponad 100 kobiet, które chciały świętować Dzień Kobiet. 

 

My życzymy Wam drogie Panie, by ten dzień był dla Was wyjątkowy i obyście były szczęśliwe, nie tylko dziś, lecz zawsze.

Nie zapomnijmy też okazać miłości wszystkim kobietom z Ukrainy, które nie mogą świętować swojego dnia w gronie przyjaciół, ale muszą uciekać z kraju i szukać schronienia w innej części świata. Niech miłość, którą obdarowują swoje dzieci i rodziny wróci do nich ze zdwojoną siłą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy