Reklama

Ochotnicza Straż Pożarna w Nagórzanach gmina Bukowsko zakończyła projekt skierowany do młodzieży i dzieci ze swojej miejscowości.

Opublikowano:
Autor:

Ochotnicza Straż Pożarna w Nagórzanach gmina Bukowsko zakończyła projekt skierowany do młodzieży i dzieci ze swojej miejscowości. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Było mnóstwo dobrej zabawy i nauki. Zajęcia z goprowcami i woprowcami, a także konkursy. Ochotnicza Straż Pożarna w Nagórzanach zakończyła projekt skierowany do młodzieży i dzieci z tej miejscowości. Jego głównym celem było przyciągnięcie młodych ludzi do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

- Chcieliśmy coś zrobić dla naszych dzieciaków, które należą lub będą należeć do MDP - mówi Piotr Królicki, który pomagał przy przygotowywaniu projektu. - Zabawę połączyliśmy z edukacją, a uczestnicy przeżyli prawdziwą przygodę. Sądzę, że są zadowoleni z zajęć. Czas na realizację projektu był niezwykle krótki, zaledwie dwa miesiące: październik i listopad, ale daliśmy radę.

 

Inicjatorem projektu była grupa złożona z trzech członkiń OSP Nagórzany: Angeliki Królickiej, Sylwii Dembickiej i Marzeny Ćwiąkały. Nad całością czuwała OSP Nagórzany.

W projekcie wzięło udział 18 osób ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich. OSP Nagórzany na realizację tego zadania otrzymała 4 990 zł, wkład finansowy jednostki to 1198 zł. Wykonano też bardzo dużo prac w ramach wolontariatu, których koszt oszacowano na ponad 5 tys. zł.

Strażacy podsumowali projekt w niedzielę, 3 grudnia, a jego uczestnicy otrzymali odpowiednie certyfikaty.

 
 Przygoda i nauka


Młodzi brali udział w zajęciach terenowych z ratownikiem GOPR-u. Spotkanie zorganizowano w bazie w Ustrzykach Górnych. Poznali zasady bezpiecznego pobytu w górach i zagrożenia, jakie mogą na nich tam czyhać. Odwiedzili placówkę Straży Granicznej.

Następnie wyruszyli do bazy WOPR-u w Polańczyku. Tam podzielili się na dwie grupy. Każda z nich przeszła cykl szkolenia. Ratownik zaznajomił jedną z grup z działalnością WOPR-u i zasadami bezpiecznego przebywania nad wodą. Zaprezentował sprzęt ratunkowy, a młodzi uczestnicy wyjazdu nauczyli się określać swoją pozycję na wodzie i skutecznie wzywać pomocy.

W tym czasie druga grupa uczestniczyła w praktycznym pokazie pierwszej pomocy nieprzytomnej osobie przy użyciu fantomu. Ratownicy medyczni zaprezentowali też użycie defibrylatora AED. Kolejnym miejscem szkolenia był basen w Lesku, gdzie uczestnicy wyjazdu poznali techniki ratowania ludzi i sposoby holowania w wodzie osób tonących.

W trakcie kolejnych zajęć tym razem związanych z bezpieczeństwem pożarowym oraz publicznym uczestnicy projektu odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Powiatową Policji w Sanoku.

Młodzież uczestnicząca w inicjatywie odwiedziła także druhów seniorów z OSP Nagórzany. W czasie spotkań nagrała wywiady o historii jednostki, a pamiątkowe zdjęcia zeskanowała. Zebrany materiał stał się podstawą do zorganizowania wyjątkowej wystawy w sali Domu Ludowego w Nagórzanach.

Poza tym młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu ratownictwa medycznego. Zdobyte umiejętności zaprezentowała na pokazie zorganizowanym dla mieszkańców Nagórzan i sąsiednich miejscowości. Na koniec w szkole w Nowotańcu zorganizowano otwarty konkurs plastyczny "Praca, szkoła i zabawa, bezpieczeństwo to podstawa".

Udział w nim wzięło 84 uczestników. Nagrody otrzymali laureaci pierwszych trzech miejsc w czterech kategoriach. Jury przyznało również 20 wyróżnień.

Inicjatywa "Aktywne członkinie OSP" pod nazwą "Działalność w OSP to świetna alternatywa dla młodego pokolenia" jest realizowana w ramach projektu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE