Reklama

Ocalenie z innego miejsca

Opublikowano:
Autor:

Ocalenie z innego miejsca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Książki mają swoje losy - mówi łacińskie powiedzenie. Ocalenie z innego miejsca to nic innego jak opowieść o losach człowieka, który przeżył okupację niemiecką - sanoczanina Abrahama Wernera i o zagładzie Żydów w Sanoku, której był świadkiem.

24 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku miała miejsce promocja polskiej wersji wspomnień Abrahama Wernera. Wydawcą książki została właśnie MBP, a w jej przygotowaniu niezwykle ważną rolę odegrał Arkadiusz Komski, znawca kultury i historii żydowskiej, który bezpośrednio kontaktował się z mieszkającym w Izraelu Wernerem i namówił ocalałego z Holocaustu mężczyznę do wydania polskojęzycznego tomu wspomnień z tamtego okresu.

Panowie po raz pierwszy spotkali się w 2009 roku. Jak zaznaczył Komski – Werner bardzo długo rozważał, czy tłumaczyć książkę na język polski. Kiedy się jednak zdecydował, chciał, aby była napisana z lekką naleciałością przedwojennego języka. Z kolei jej pierwotna wersja powstała w języku hebrajskim, którym władał najlepiej.

Niestety Abraham Werner ze względu na sędziwy wiek nie mógł osobiście pojawić się na premierze. Spotkanie poprowadzili Leszek Puchała, dyrektor MBP oraz Arkadiusz Komski. Podczas premiery wystąpił również Jakub Kucia, młody akordeonista z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Więcej w 4 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE