Reklama

Obowiązują nowe zasady w sposobie podróżowania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Obowiązują nowe zasady w sposobie podróżowania - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd wprowadził zmiany w sposobie podróżowania. Obowiązują na polskich granicach od 26 maja.

Zmiany te dotyczą obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

 

Od 26 maja zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny będzie możliwe dla osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego już po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną. Zaświadczenie w języku polskim lub w języku angielskim będzie trzeba następnie przedstawić służbom, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas weryfikacji tożsamości.

 

Przypomnijmy, że od 30 marca 2021 w naszym kraju obowiązują następujące zasady:

Dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

Każdy z podróżujących jest kierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Z tego obowiązku zwolnione są jednak osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Dotyczy to wszystkich, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej.

 

Teraz, po wprowadzonej zmianie, test będzie można wykonać również po przekroczeniu granicy, już na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tzn. na samym lotnisku. Akceptowanym testem jest cały czas typ PCR lub typ antygenowy. Ten drugi jest tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR. Kwestia ceny jest tu dość istotna, gdyż testy nie są finansowane ze środków publicznych. Na razie muszą zapłacić za nie sami podróżujący. Antygenowe kosztują mniej więcej od 150 do 200 zł (w zależności od lotniska), a PCR od 300 do nawet 500 zł.

 

News4Media

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy