Reklama

Obchody Święta Wojska Polskiego w Rzeszowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Broniono naszej wolności, suwerenności i tożsamości. 15 sierpnia, w 102 rocznicę Cudu nad Wisłą, z dumą kontynuujemy chlubną tradycję obrońców suwerennej Polski, stojąc na straży niepodległości i bezpieczeństwa Polaków.

Jak co roku w Święto Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej, rzeszowskie obchody rozpoczęły się mszą św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. To właśnie tam uczestnicy uroczystości wzięli także udział w koncercie pieśni patriotycznych solistki Niny Nowak. Następnie odbył się przemarsz na plac przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, gdzie odbyła się właściwa część święta. Uczestników wydarzenia powitał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Dariusz Lewandowski, który szczególne słowa uznania skierował do żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej dziękując wszystkim za aktywne zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa kraju.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe. Aktu wręczenia w towarzystwie dowódcy „Podhalańczyków”oraz zastępcy dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Janusza Leżonia, dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Po wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, wybrzmiała salwa honorowa oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Obchody zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza oraz defilada wojskowa ulicami Rzeszowa, w której

uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych. Mieszkańcy Rzeszowa w ramach pikniku wojskowego mogli zapoznać sięz wyposażeniem polskiej armii.  Obchody przypomniały o wszystkich sukcesach, o męstwie i zaangażowaniu tych, którzy służą Ojczyźnie w kraju i poza jego granicami. Uroczystość ta przywołała pamięć o chlubnej historii Wojska Polskiego i napawa nas dumą z faktu, że jesteśmy godnymi następcami tych, którzy walcząc w BitwieWarszawskiej wyznaczyli wzorce o poświęceniu i odwadze.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z RosjąRadzieckąw 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy