Reklama

Obchody 78. rocznicy Bitwy Karpacko-Dukielskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Obchody 78. rocznicy Bitwy Karpacko-Dukielskiej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchody 78. rocznicy Bitwy Karpacko-Dukielskiej, jednej z najkrwawszych bitew stoczonych na ziemiach polskich podczas II wojny światowej, rozpoczęły się przy pomniku 2. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach.

Po odegraniu hymnu państwowego i okolicznościowych wystąpieniach, uczestnicy złożyli wieńce, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę za poległych.

W imieniu mieszkańców powiatu sanockiego wiązankę złożył wicestarosta Janusz Cecuła. Kolejnym punktem uroczystości była wizyta na cmentarzu w Zarszynie oraz Cmentarzu Wojennym w Dukli.

Bitwa karpacko-dukielska to wielka operacja górska Armii Czerwonej przeciw wojskom III Rzeszy, której celem było szybkie przełamanie obrony niemieckiej, opanowanie przełęczy i wsparcie słowackiego powstania. W bitwie brało udział około 250 tyś. żołnierzy, a jedno z miejsc walk w pobliżu Chyrowej, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano „Doliną Śmierci”.

Dukielska uroczystość ma swój szczególny wymiar, jest lekcją historii dla młodzieży, a także naszym świadectwem, że pamiętamy o poległych podczas walk w Karpatach jesienią 1944 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy