reklama

Nowy sztandar dla I LO w Sanoku FOTORELACJA

Opublikowano:
Autor:

Nowy sztandar dla I LO w Sanoku FOTORELACJA - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościI Liceum Ogólnokształcące w Sanoku otrzymało nowy sztandar. To zasługa absolwentów szkoły, rodziców i nauczycieli.

Uroczystość z tej okazji zorganizowano 30 listopada na sali gimnastycznej w budynku liceum. O historii sztandaru opowiedział Andrzej Romaniak, absolwent szkoły z 1984 roku, historyk Muzeum Historycznego w Sanoku oraz przewodniczący Rady Miasta Sanoka.

- Sztandar to charakterystyczny znak oddziału wojskowego, stowarzyszenia lub instytucji, w tym przypadku szkoły - wyjaśniał. - Występuje tylko w jednym egzemplarzu. Sztandar składa się z płata przymocowanego do drzewca i zwieńczonego głowicą. Płat ma zwykle dwie strony: awers i rewers. Jednak w przypadku chorągwi sztandaru poprawnie jest mówić, że jest strona prawa i strona lewa. Sztandar może być ozdobiony pamiątkowymi gwoździami wbijanymi przez fundatorów lub przedstawicieli instytucji i władz.

Nowy sztandar zaprojektował Artur Olechniewicz, poświęcił ks. Roman Froń, zaś fundatorzy wbili pamiątkowe gwoździe, które będą eksponowane w Izbie Tradycji szkoły. Sztandar w imieniu dyrekcji i uczniów przyjął dyrektor Robert Rybka.

- Idea sztandaru jest ściśle związana z historią wojen i wojskowości - mówił. - Chorągiew była sygnałem dla walczących, pokazywała, gdzie znajdują się własne oddziały. Była obiektem, który w sposób szczególny był chroniony przez żołnierzy. Sztandar jest teraz swoistym znakiem rozpoznawczym. Jest symbolem jedności wokół najważniejszego celu, który łączy społeczność szkolną, wychowanie naszych uczniów na uczciwych oraz szlachetnych ludzi i przygotowanie ich do dorosłego życia.

Uroczystość zakończyła się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez uczniów palcówki.

 Początki I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku sięgają XIX wieku. To wtedy w 1880 roku utworzono pierwsze gimnazjum męskie w gmachu przy ulicy Jana III Sobieskiego. Wykładali w nim wybitni profesorowie, a jego absolwenci stawali się wojskowymi, dyplomatami, naukowcami. Przed 1938 rokiem placówka nie posiadała swojego sztandaru. Dopiero z okazji 50-lecia pierwszej matury zorganizowano zjazd absolwentów, którzy licznie przybyli do Sanoka. Jednym z punktów uroczystości było poświęcenie sztandaru w kościele

parafialnym. Ufundowali go uczestnicy zjazdu. Sztandar poświęcono i wręczono młodzieży szkolnej. Na jednej stronie widniał biały orzeł, który szponami wspierał się na herbie miasta Sanoka i herbie Ziemi Sanockiej, nad nim widniał napis honor i ojczyzna. Drugą stronę zdobił wizerunek św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Sztandar nie przetrwał wojennej zawieruchy. Drugi wręczono w 70-lecie zdania pierwszej matury, czyli w 1958 roku. Zorganizowano wtedy kolejny zjazd. Ówczesny dyrektor szkoły Józef Penar wręczył sztandar Andrzejowi Witalisowi Władyce, przedstawicielowi szkolnej młodzieży. Służył on uczniom do grudnia tego roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo