Pomnik jest hołdem dla tragicznych wydarzeń z 20 marca 1944 roku, kiedy to mieszkańcy wsi Falejówka, za udział w ruchu oporu Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, zostali bezlitośnie zamordowani przez hitlerowców.
Tragedia ta, w którą wplątana była wieś Pakoszówka, stanowiła jedno z wielu dramatycznych wydarzeń w historii ziemi sanockiej, a jej pamięć trwale wrosła w lokalną społeczność. Obecny pomnik, będący efektem współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest miejscem upamiętniającym ofiary totalitaryzmu hitlerowskiego.
W kolejnych etapach budowy, na pomniku pojawią się tablice i napisy upamiętniające mieszkańców wsi, którzy oddali życie za Ojczyznę. Teren wokół pomnika zostanie odpowiednio zagospodarowany, podkreślając charakter tego miejsca pamięci. Cały projekt pn. "Bohaterom Niezłomnym – budowa pomnika ofiar totalitaryzmu hitlerowskiego w Pakoszówce" jest realizowany we współpracy z Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku, sołtysem wsi Jerzym Bieleniem, Szkołą Podstawową w Pakoszówce, Ochotniczą Strażą Pożarną z Pakoszówki, Kołem Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki oraz wolontariuszami, którzy są blisko spokrewnieni z ofiarami, które pomnik upamiętnia.
Budowa pomnika została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 125 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 244 300,00 zł. To symboliczne miejsce staje się nie tylko fizycznym znakiem pamięci, lecz również ważnym elementem edukacyjnym i integracyjnym dla lokalnej społeczności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.