reklama

Nowy marszałek Sejmu i marszałkini Senatu w Sanoku gościli nie raz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Sanockie

Nowy marszałek Sejmu i marszałkini Senatu w Sanoku gościli nie raz [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Marszałkiem Sejmu RP X kadencji wybrany został Szymon Hołownia. Z kolei pracą Senatu RP pokieruje Małgorzata Kidawa-Błońska. | foto Archiwum Korso Sanockie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu a Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałkinię Senatu z dużym zadowoleniem przyjęła część sanoczan, zwracając uwagę na fakt, iż w ostatnich kilku latach obydwoje oni kilkakrotnie gościli w grodzie Grzegorza, uczestnicząc w otwartych spotkaniach. – Możemy być pewni, że Sanok nie będzie dla nich czymś więcej, niż punktem na mapie – twierdzą z zadowoleniem.
reklama

Wszystko już jasne. Marszałkiem Sejmu RP X kadencji wybrany został Szymon Hołownia. Z kolei pracą Senatu RP pokieruje Małgorzata Kidawa-Błońska. Obydwoje gościli w Sanoku na spotkaniach otwartych. O czym wtedy mówili? 
 
Zacznijmy od spotkania Szymona Hołowni, z którym mieszkańcy spotkali się w Sali Gobelinowej sanockiego zamku 29 listopada 2019 roku.
- Dlaczego jestem w Sanoku? Bo ja lubię jeździć do miejsc leżących jak najdalej od stolicy. Uważam bowiem, że to też jest Polska (…) Lubię ludzi pytać o wszystko, o problemy, z jakimi się zmierzają, co im leży na sercu i co im w duszy gra. Czasami odnoszę wrażenie, że w Polsce nie skończyły się jeszcze lata 90., że to nie jest Polska XXI wieku, jaka powinna być. Odnoszę wrażenie, że bardzo wielu ludzi od kilkunastu lat nie bierze udziału w wyborach. Dla mnie oznacza to wycofanie się do prywatnego życia, zamknięcie się we własnym kręgu. Oczywiście, kosztem wspólnoty. To nie jest dobre dla Polski!
- mówił kilka lat temu obecny marszałek Sejmu RP.
 

- Z wielkim niepokojem obserwuję to wszystko, co dzieje się w Kościele. Dziś zaledwie 20 procent uczniów szkół średnich uczęszcza na religię. Stanowią oni agendę zdecydowanie konserwatywną, twierdząc, że czasy, w których teraz żyją, nie dają im żadnej oferty. Zastanawiam się, co będzie, jak ci młodzi ludzie zaczną głosować, a następnie dochodzić do władzy. My tego kraju nie poznamy
- kontynuował Hołownia.
- Co zatem jest potrzebne? Według mnie, przyjazny rozdział Kościoła od Państwa. I mówię to, jako człowiek, dla którego Kościół jest życiem. Kościół idący za blisko z władzą, a tak jest obecnie, ogromnie traci. Historia dwóch tysięcy lat Kościoła pokazuje to wyraźnie (…) Pytacie państwo – co to jest katolicyzm otwarty? Nie wiem, ale spróbuję stworzyć jego definicję. Otóż dla mnie jest to coś w rodzaju izby przyjęć, czynnej 24 godziny na dobę, w której każdy znajdzie pomoc, dobre słowo i pocieszenie 
- mówił.
 

Szymon Hołownia Sanok odwiedził w 2019 roku. Fot. Archiwum Korso Sanockie
 
Kilka miesięcy później, dokładnie 15 lutego 2020 roku, po raz drugi w odstępie krótkiego czasu, przyjechała do Sanoka Małgorzata Kidawa-Błońska. Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, mówiła m.in. o mediach.
- Media powinny być niezależne
– przekonywała Małgorzata Kidawa-Błońska.
– Jeśli chodzi o telewizję publiczną, z przykrością muszę stwierdzić, że mamy tam patologię. To nie jest telewizja, spełniająca służebną rolę wobec całego społeczeństwa. W niej nie ma informacji na temat sytuacji w kraju
 - stwierdziła.
 
W Sanoku obecna marszałkini Senatu RP mówiła kilka lat temu także o roli Kościoła w państwie. 
- Jak mawiała moja babcia, Kościół jest to coś więcej niż księża, którzy są jak urzędnicy, nie zawsze dobrzy. Są ludzie wierzący, którzy się otwarcie do tego przyznają, ale są i tacy, którzy nie wierzą w Boga, lub nie praktykują. Jednak oni także mają prawo dobrze czuć się w naszym społeczeństwie
- stwierdziła. 
 

Małgorzata Kidawa-Błońska z mieszkańcami Sanoka spotkała się w 2020 roku. Fot. Archiwum Korso Sanockie. 
 
Od tamtych spotkań minęło kilka lat. W międzyczasie obydwoje kandydowali w wyborach prezydenckich, przy czym ostatecznie Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił Rafał Trzaskowski. Potem powstało nowe ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni, które przystąpiło do wyborów parlamentarnych w koalicji z PSL, jako Trzecia Droga.
 
Uzyskali świetny wynik, który przesądził, że wespół z Koalicją Obywatelską, Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Nową Lewicą pokonali rządzący obóz Zjednoczonej Prawicy. Dzień wyborów 15 października 2023 roku przejdzie do historii Polski, jako kolejny po 1989 roku, kiedy to Polacy powiedzieli rządzącym przez ostatnie dwie kadencje; „Dość!” 13 listopada na swym pierwszym posiedzeniu posłowie wybrali marszałkiem Sejmu RP Szymona Hołownię. Tego samego dnia senatorowie powierzyli ster kierowania Senatem Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. 
 
Od autora: Historia nieubłaganie przed do przodu, my proponujemy przypomnieć sanoczanom spotkania obecnego marszałka Sejmu i marszałkini Senatu, jakie odbyły się w Sanoku. Niech będą miłą dla nich pamiątką! 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo