Reklama

Nowy krzyż na Smereku. Wymienili go mieszkańcy,bo poprzedni był niebezpieczny

Opublikowano:
Autor:

Nowy krzyż na Smereku. Wymienili go mieszkańcy,bo poprzedni był niebezpieczny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na górze Smerek w Bieszczadach pojawił się nowy krzyż w miejscu starego. Powodem był zły stan krucyfiksu, który zagrażał bezpieczeństwu turystów.

Krzyż postawili 18 września mieszkańcy Wetliny, Smereka i Kalnicy. Decyzję o zmianie podjęto po wizji lokalnej na górze Smerek z udziałem służb terenowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Krucyfiks był za płytko zakotwiczony i posiadał przerdzewiałe elementy. Z tego powodu mieszkańcy Wetliny poprosili BdPN o możliwość wymiany krzyża na nowy w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowy krucyfiks ma kształt trójkąta równoramiennego zakończonego krzyżem łacińskim (dla chrześcijan znak zbawienia, miłości i zwycięstwa nad śmiercią i szatanem). Został wykonany ze stali nierdzewnej. Jego wysokość wynosi 8 metrów i składa się z czterech elementów. Na każdej z trzech stron znajdują się pamiątkowe krzyże: krzyż franciszkański (tau jest ostatnią literą alfabetu hebrajskiego i greckiego oraz symbolem ocalenia niewinnych), krzyż podkarpacki (krzyż kawalerski jest herbem Stolicy Podkarpacia) i krzyż grekokatolicki.

Pierwszy krzyż na Smereku postawiono w 1976 roku dzięki inicjatywie ks. Antoniego Kołodzieja, proboszcza parafii Cisna, dla uczczenia 600-lecia powstania Archidiecezji Przemyskiej. W ciągu dwóch listopadowych nocy w tajemnicy wniesiono go w pięciu częściach na szczyt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE