Reklama

Niepokojące zmiany klimatyczne w Polsce i na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Niepokojące zmiany klimatyczne w Polsce i na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 sierpnia 2021 r. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował 42-stronicowy dokument, który stanowi niepełny raport o badaniach nad stanem środowiska od 2013 roku. Zawarto w nim efekty działalności 234 autorów z 55 krajów i 517 kontrybutorów. Całość raportu ma zostać opublikowana w przyszłym roku.

Z niepełnego raportu wynika, że ludzka działalność w znacznym stopniu wpłynęła na globalne ocieplenie. Ubiegły rok w Europie okazał się najgorętszym w historii pomiarów temperatury. W ostatniej dekadzie (lata 2011–2020) temperatura powierzchni Ziemi okazała się o 1,09 stopnia Celsjusza wyższa niż w okresie 1850–1900.

Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu przewiduje i ostrzega, że bez stanowczych kroków w celu poprawy sytuacji klimatycznej, w ciągu najbliższych 20 lat średnia temperatura może wzrosnąć o 1,5 stopnia Celsjusza. Ponadto w Europie Północnej wzrosną opady, a obszary w sąsiedztwie Morza Śródziemnego mogą stać się bardziej suche i podatne na pożary. Z kolei na terenach Polski prawdopodobnie będzie więcej opadów.

Ponadto we wszystkich europejskich morzach wzrośnie poziom wody. Tylko prędkość podnoszenia się wysokości powierzchni Morza Bałtyckiego od strony północnej może okazać się nieco wolniejsza ze względu na nieustanne wypiętrzanie się Półwyspu Skandynawskiego. Jednakże polska strona morza dalej będzie narażona na wzrost poziomu wody oraz na poważniejsze wezbrania sztormowe.

Badacze z IPCC podkreślają, że globalne ocieplenie przyczyniło się do często nieodwracalnych zmian, które dalej będą się wzmagać. Zaliczają się do nich zakwaszanie się oceanów, wyższą temperaturą wody oraz topnienie lodowców, za które w aż 90% odpowiada działalność człowieka.

Nawet na Podkarpaciu można zauważyć ekstremalne zjawiska pogodowe, które wcześniej na tych terenach nie miały miejsca i są one spowodowane niepokojącymi zmianami klimatycznymi. Warto przypomnieć o trąbie powietrznej, która przeszła przez Rzeszów w czwartek 5 sierpnia 2021 r. Kilku osobom udało się nagrać niebezpieczne zjawisko, budzące grozę wśród mieszkańców. Strażacy poinformowali o zniszczonych drzewach, zerwanej części pokrycia dachowego z jednego domu oraz o zalanych piwnicach. Na podstawie raportu IPCC należy się spodziewać, że podobne ekstremalne zjawiska pogodowe na naszych terenach mogą okazać się częstsze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy