Renata Gorączko, na co dzień pracująca w jednym z najstarszych zakładów optycznych w Sanoku, doskonale rozumie złożoność procesu widzenia – zarówno w jego technicznym, jak i psychologicznym wymiarze.
– Podręcznikowo zjawisko widzenia opisuje się jako mechanizm odbierania bodźców wzrokowych, przesyłanych do mózgu w postaci impulsów nerwowych – wyjaśnia artystka. – Jednak to także zmysł głęboko powiązany z psychiką. Każdy z nas odbiera świat w sposób indywidualny, zgodny ze swoją osobowością
– dodaje.
Właśnie ten dualizm – zawodowe spojrzenie na rzeczywistość oraz jej nieoczywista, abstrakcyjna interpretacja – jest osią wystawy. Renata Gorączko zachęca widzów, by w jej obrazach odnaleźli własne historie i emocje, otwierając się na wieloznaczność i niedopowiedzenie.
– Jeżeli moim malowaniem uda mi się poruszyć wnętrze choć jednej osoby, to jest to dla mnie radość i satysfakcja
– podkreśla artystka.
W swojej twórczości unika schematów i narzucanych trendów. Jej narzędzia to nie tylko farby – sięga po wszystko, co znajdzie pod ręką: masy budowlane, gazety, spray, stare drewno czy fragmenty okiennic. Eksperymentując z fakturą i kolorem, tworzy prace intrygujące bogactwem form i materiałów.
Renata Gorączko jest absolwentką malarstwa na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Jej twórczość była wielokrotnie doceniana – zdobyła m.in. Nagrodę Karpackiego Biennale w Krośnie w 2011 roku oraz III Nagrodę Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie w 2019 roku.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.