reklama

Niemilknące oklaski dla gwiazd. Tatiana Szebanowa byłaby szczęśliwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marian Struś

Niemilknące oklaski dla gwiazd. Tatiana Szebanowa byłaby szczęśliwa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

foto Marian Struś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPocząwszy od 2012 roku jest taki jeden dzień podczas Forum, kiedy myśli wszystkich skierowane są w niebo, do Tatiany Szebanowej. Wybitnej pianistki, znakomitej odtwórczyni wszystkich dzieł Chopina, osoby, dzięki której powstało Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” i żyje od dwudziestu już lat. Dlatego koncert „Tatiana Szebanowa in memoriam” jest tak ważny i tak wyjątkowy, dlatego jest w nim dużo wspaniałej muzyki i tyleż serca.
reklama

W tym jubileuszowym roku jego gwiazdami byli: TOMASZ RITTER, młody polski mistrz fortepianu, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2018 r. w kategorii instrumenty historyczne i KONSTANTY WILEŃSKI, światowej sławy artysta, pianista wirtuoz i kompozytor. Z ich udziałem, to musiał być wspaniały wieczór.
Duża scena, na środku fortepian, w tym dniu marki „Bosendorfer”, za nim sam mistrz Tomasz Ritter, a wokół Lwowska Orkiestra Kameralna „AKADEMIA” pod dyrekcją… Tomasza Rittera. W programie I koncert fortepianowy C-dur op.15, wybitne dzieło Ludwika van Beethovena z 1795 roku, z towarzyszeniem orkiestry. 

  Dla artysty był to wyjątkowy koncert. Po pierwsze zagrany na scenie, na której kilkakrotnie jako młody chłopiec grywał, uczestnicząc w sanockim Forum, zdobywając „Złotego Parnasa”. Po wtóre, koncert poświęcony pamięci Tatiany Szebanowej, tej, która przed laty odkryła jego wielki talent, która była jego opiekunką, a zarazem wzorem. 
Przepiękny koncert. Królował Beethoven w mistrzowskim wykonaniu. Brzmiał wyjątkowo. A jego główny bohater grał niczym natchniony, równocześnie kierując orkiestrą, która tak bardzo chciała, aby usatysfakcjonować mistrza i siebie.

Doceniła to publiczność. Zgotowała wykonawcom taki aplauz, że siła i długość oklasków przekraczały wszelkie skale mierzących je urządzeń. To był wspaniały prezent dla uczestników koncertu, a także dla Tatiany Szebanowej, która duchowo z pewnością była w tym czasie w Sali widowiskowej SDK w Sanoku.
   

Nadzwyczajny koncert premier

Na tym nie skończyły się emocje tego dnia, o co zadbali organizatorzy, umieszczając w programie aż cztery premierowe wykonania utworów napisanych przez znanych i cenionych kompozytorów. Cztery premiery w jednym koncercie, to się tylko może wydarzyć podczas Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Dodać należy, że artystom zasiadającym przy fortepianie towarzyszyła Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod dyrekcją prof. Igora Pylatyuka. 

Jako pierwsza pojawiła się na scenie 10-letnia pianistka IVONA SCHULTZ z Litwy. Przed rokiem uczestniczyła już w Forum, gdzie została zauważona przez samego Konstantego Wileńskiego, który zrobił jej niebywały prezent, komponując utworek pt. „Mazurek dla Ivony”. Młoda artystka osobiście go wykonała! I to są te smaczki sanockiego Forum.  

Jako druga pojawiła się na scenie niezwykle utalentowana studentka Akademii Muzycznych w Warszawie i Amsterdamie, pianistka i kompozytorka, 20-letnia HANNA DEREJ. Nie tak dawno kilkakrotnie uczestniczyła w MFP w Sanoku, a dziś już koncertuje po świecie, w swoim dorobku ma skomponowanych ponad 130 utworów i jest wybitnie na fali wznoszącej. Zagrała swój utwór „Podróż równoległa” na fortepian i orkiestrę i to było też premierowe wykonanie. Bardzo ciekawa i oryginalna kompozycja, ukazująca osobowość młodej artystki. 

MARCIN KOPCZYŃSKI, laureat wielu konkursów kompozytorskich, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, koncertujący w kraju i poza jego granicami, skomponował III Koncert „Strumienie” na fortepian i orkiestrę smyczkową op.134. Jego premierowego wykonania podjął się WITOLD KAWALEC, ciepło przyjęty przez publiczność.

Mistrza KONSTANTEGO WILEŃSKIEGO doskonale zna rodzina sanockiego Forum, jako że od wielu lat jest on stałym gościem tego wydarzenia, przydając mu dodatkowego blasku. Ten, urodzony w 1949 roku w Kijowie, ukraiński i polski pianista, jest wielkim muzykiem i światowej sławy artystą. Koncertuje w różnych krajach, na wielu kontynentach, ale też jest niezwykle ceniony jako kompozytor. Wariacje fortepianowe i orkiestrę symfoniczną na temat Paganiniego, Chopina i Bacha, fantazje na tematy Gershwina, znane są i chętnie słuchane na całym świecie. Tym razem jego prezentem na jubileusz XX-lecia Forum, był skomponowany II Koncert fortepianowy na fortepian i orkiestrę oraz trio jazzowe, który Mistrz osobiście wykonał. Towarzyszyła mu Lwowska Orkiestra Kameralna oraz znakomici muzycy jazzowi: Krzysztof Błaszkiewicz – kontrabas i Piotr Biskupski – perkusja. 

To był prawdziwy majstersztyk, w pełni ukazujący Konstantego Wileńskiego jako pianistę wirtuoza, kompozytora i wspaniałego, wrażliwego człowieka. Pokazał, że posiada unikalny talent łączenia klasyki i jazzu. Taką muzykę i tak pięknie brzmiący fortepian publiczność kocha, czemu dała wyraz owacyjnym przyjęciem koncertu i jego twórcę. Były niekończące się oklaski, przerywane bisem, potem kolejna porcja oklasków i oczekiwany bis, a następnie znów burza oklasków i bis! I to jakie bisy! Znane, cudowne, nastrojowe i wzruszające standardy jazzowe m. in. „Sweet Georgia Brown”, „Marzenie” Schumana oraz „Blues” własnej kompozycji.  

A co nas czeka dziś, w środę 5 lutego

 
O godz. 17 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się koncert laureatów „Złotych Parnasów”, a o godz. 19.30 w sali widowiskowej SDK rozpocznie się koncert „Forum Miastu” zatytułowany Winter Songs of Frank Sinatra. Wystąpi w nim: absolutna gwiazda wokalistyki jazzowej Natalia Świerczyńska, kobieta przez ogromne „K”, która zaprezentuje się w niezwykle męskim repertuarze Franka Sinatry. Towarzyszyć jej będzie Staszek Plewniak, wokalista i instrumentalista, założyciel zespołu FOURS Collectiv, wyróżniony tytułem „Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku”. Zaprezentują przyjemne aranżacje amerykańskich standardów świątecznych.
 
– To będzie zimowa magia muzyki.  Wjedziemy w Wasze miasto swingowym walcem
– zapowiadają artyści.  

Proponuję włączyć się do tego walca. Wszak karnawał w pełni! Organizatorzy XX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” o tym też pamiętali, stąd to zaproszenie. To będzie kolejny wyjątkowy wieczór!
 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo