Reklama

Niech połączy nas historia

Opublikowano:
Autor:

Niech połączy nas historia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapraszamy na widowisko historyczne "Im twierdzą był każdy próg" oraz wykład "Ziemia Sanocka i jej mieszkańcy na drodze do Niepodległości" .

Projekt LGD Dolina Sanu "Niech połączy nas historia" ma na celu przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę w wymiarze lokalnym. Jest to ukazanie wydarzeń znanych z kart historii w ujęciu lokalnym, widzianych i interpretowanych przez zwykłego mieszkańca Ziemi Sanockiej.

 

Inscenizacja jest przekrojem przez najważniejsze wydarzenia historyczne na Ziemi Sanockiej, począwszy od Konfederacji Barskiej, na odzyskaniu Niepodległości w 1918 r. skończywszy. Jest to też swoisty obraz społeczeństwa tamtych lat - szlachta, chłopi, mieszczanie, bojownicy o wolność, społecznicy, politycy, intelektualiści i wreszcie cisi bohaterowie, o których nikt nie wspomniał na kartach historii.

 

Akcja toczy się na "każdym progu", bo i na zamku, we dworze, w szkole i wiejskiej ubogiej chacie. Wszystkie wątki i osoby łączy jedno - miłość do Ojczyzny i pragnienie wolności silniejsze niż zaborcze armie. Tak jak wtedy mieszkańców Ziemi Sanockiej łączyła wspólna sprawa, tak i teraz, niech połączy nas wspólna historia.

 

Powstanie scenariusza wymagało połączenia sił regionalistów i historyków , w tym Agaty Cecuły i Pawła Skowrońskiego.

 

W widowisku bierze udział młodzież ze Strachociny, zarówno szkolna jak i studenci, rekonstruktorzy historyczni skupieni wokół pracowni Scutum i Amictus oraz członkowie TG Sokół w Sanoku. Na potrzeby widowiska przygotowywana jest scenografia i kostiumy.

 

Tło historyczne wydarzeń w postaci wykładu przygotowuje dr hab. Robert Lipelt, a całości dopełni wystawa biogramów lokalnych bohaterów przygotowywana przez uczniów klas III fakultetu historycznego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Sanoku, pod kierownictwem Magdaleny Dziuban.

 

Projekt, organizacyjnie wspiera Gmina Sanok, PWSZ w Sanoku, Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku oraz Szkoła Podstawowa w Strachocinie.

 

- Premierę widowiska historycznego planujemy na 24 listopada o godzinie 11:00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku, natomiast na 27 listopada na godzinę 11:00 zaplanowaliśmy wykład "Ziemia Sanocka i jej mieszkańcy na drodze do Niepodległości" - mówią Anna Hałas, wójt gminy Sanok oraz Paweł Wdowiak, prezes Lokalnej Grupy Działania Dolina. Wykład wygłosi dr hab. Robert Lipelt (sala narad Urzędu Gminy Sanok, ul. Kościuszki 23, III piętro, pokój 302).

 

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zainteresowanych prosimy o odbiór bezpłatnych wejściówek w Biurze Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu, ul. Kościuszki 23, piętro V, pokój nr 511, tel. 13 46 56 580.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE