Reklama

Niech kwitną kwiaty nadziei. Wystawa w SDK FOTO

Opublikowano: pt, 23 lis 2018 11:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Sanockiego Domu Kultury zawitała międzynarodowa wystawa malarstwa "Niech kwitną kwiaty nadziei". Jest ona częścią projektu promującego świadomość onkologiczną.

Tematyka zaprezentowanych obrazów to żonkile w różnych odsłonach. Na Słowacji narcyz to kwiat symbolizujący walkę z chorobą nowotworową. Raz w roku Słowacy obchodzą "Dzień narcyzów", który organizuje Liga Przeciw Rakowi. Z tej okazji Stowarzyszenie "Podvihorlatska Paleta" w Humennem od sześciu lat przygotowuje w ten dzień twórcze warsztaty. W zajęciach uczestniczą pacjenci borykający się z chorobami nowotworowymi oraz profesjonalni artyści i amatorzy malarstwa. Razem tworzą obrazy przedstawiające żonkile jako kwiaty nadziei.

- W jednym dniu na wiosnę cała Słowacja jest żonkilowa - mówi Anna Pilszak, komisarz wystawy. - Jest przemarsz przez Humenne, które udekorowane jest narcyzami. W tym jednym dniu na trzy-cztery godziny spotykają się nie tylko Słowacy, ale również zagraniczni goście i malują te kwiaty. To jest bardzo fajne. Jeden drugiemu zagląda przez ramię, ktoś udziela wskazówek, ktoś o coś dopytuje. To takie przyjacielskie spotkanie. Nikt nie patrzy, czy ktoś dobrze czy źle maluje. Ważne jest, żeby namalować ten kwiat, żeby oderwać się od problemów i zrelaksować, żeby mieć z tego przyjemność. I to działa. Osoby chore zapominają o chorobie, bo są wśród ludzi.

Dla Sanockiego Domu Kultury to kolejna wystawa, w której łączą się dwie ważne wartości: zdrowie i sztuka.

- Zdecydowaliśmy się na tę wystawę, bo od dawna współpracujemy ze Słowakami - mówi pani Ania. - Mało tego nasi malarze biorą czynny udział w "Dniu Narcyzów", jeżdżąc na Słowację, gdzie bardzo prężnie działa ośrodek w Humennem. Od nich należałoby się uczyć i przenieść ten zwyczaj do nas. Ludzie z nowotworami są często izolowani. Nie jest fajne nie mieć włosów, chodzić w peruce, cierpieć z powodu pobieranej chemii. Nie wiem, czy w Sanoku osoby chore na nowotwory mają miejsce i możliwość spotkania i zapomnienia o swojej chorobie, choć na chwilę...

Koordynatorką projektu "Niech kwitną kwiaty nadziei" jest Anna Šimkuličová.

- Tworząc Stowarzyszenie "Podvihorlatska Paleta" zastanawialiśmy się, jakie projekty będziemy realizować - mówi. - Jednym z nich jest pomoc ludziom z chorobami nowotworowymi. Do naszego stowarzyszenia przynależą kobiety chorujące na raka. Stwierdziliśmy, że organizowane spotkania będą dla nich formą odprężenia. Warsztaty z okazji "Dnia Narcyzów" przygotowujemy już od sześciu lat. W akcję angażują się nasi przyjaciele z wielu krajów. Obrazy, które można podziwiać w Sanockim Domu Kultury, są dziełami artystów z Polski, Węgier, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Iraku, Cypru, Libanu, Kazachstanu czy Słowacji. Mamy 170 prac, tutaj możemy zobaczyć część z nich. 8 marca wystawa zawita do Miszkolca na Węgrzech, zaś w maju do Krasiczyna.

Wystawę w Sanoku będzie można oglądać do 6 grudnia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.